LekarzPomaga.pl - CZY NA PODSTAWIE ZDJĘCIA MOŻNA ZDIAGNOZOWAĆ CIĄŻĘ?

Układ rozrodczy żeński -jajniki, jajowody, macica, pochwa, srom oraz fizjologia i patologia ciąży i rozrodu

Czy na podstawie zdjęcia można zdiagnozować ciążę?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej z tego zdjęcia, co oznaczają cyfry na górze i podpis na dole. I czy na podstawie tego zdjęcia można zdiagnozować ciążę? Dziękuję

Informacje dodatkowe:

Zdjęcie [..usunięte przez administratora..]

Tagi publikacji: ciąża, zdjęcie usg, usg ciąży, opis zdjęcia usg ciąży, pęcherzyk ciążowy

Lekarz:

Witam serdecznie, jak już wspomniałam w poprzedniej odpowiedzi na załączonym przez Pana zdjęciu widoczna jest nerka, a w związku z tym, że narząd ten zlokalizowany jest w zupełnie innym miejscu niż macica, w której znajduje się płód, na podstawie tego zdjęcia nie można rozpoznać ciąży. W ogóle na podstawie jednego zdjęcia trudno jest się wypowiedzieć na temat tego badania. Oznaczenia D1 i D2 to odpowiednio wymiar podłużny i poprzeczny nerki, pozostałe cyfry to z kolei parametry obrazu.
Ciążę można zdiagnozować na podstawie tzw. objawów pewnych, do których zalicza się: wysłuchanie czynności serca płodu, wyczucie części płodu i jego ruchów oraz stwierdzenie obecności płodu w badaniu ultrasonograficznym (USG). Jeśli chodzi o badanie USG, pierwszym objawem ciąży jest uwidocznienie pęcherzyka ciążowego, który na wczesnym etapie widoczny jest tylko w badaniu przezpochwowym. Poza tym, w ciąży rośnie również poziom podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), którą oznacza się z krwi. Dokładne informacje na temat ewentualnej ciąży (jeśli jest takie podejrzenie) i rozwianie związanych z tym wątpliwości, można uzyskać po badaniu i konsultacji ginekologicznej. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi