LekarzPomaga.pl - JAKIE WITAMINY W CIĄŻY

Układ rozrodczy żeński -jajniki, jajowody, macica, pochwa, srom oraz fizjologia i patologia ciąży i rozrodu

Jakie witaminy w ciąży

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Dobry wieczór! Jestem w 3 tygodniu ciąży i chciałabym się dowiedzieć jakie tak na prawdę powinnam spożywać witaminy w ciąży, ponieważ spotykam się z różnymi opiniami na forach? Czy sam kwas foliowy jest wystarczający i nie bawić się w nie wiadomo co czy lepiej się zaopatrzyć w jakiś zestaw witamin, których pełno jest w aptekach jeśli tak to jaki Pani poleca? Dodam, że jest to moja pierwsza ciąża
Pozdrawiam serdecznie Ania

Tagi publikacji: Jakie witaminy w ciąży

Lekarz:

Witam, zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy w ciąży oraz w okresie laktacji oczywiście zwiększa się w istotny sposób. Najlepiej byłoby gdyby to zwiększone zapotrzebowanie było pokrywane poprzez odpowiednią, zbilansowaną, zdrową dietę i z pewnością każda kobieta ciężarna powinna starać się dbać o to, aby w odpowiedni sposób się odżywiać - zwracać uwagę na odpowiednią podaż białka, węglowodanów, żelaza, wapnia, jodu, kwasów omega, kwasu foliowego. Nie zawsze jednak w dzisiejszym świecie udaje się to osiągnąć i dlatego najczęściej suplementacja witamin i mikroelementów w okresie ciąży a także w okresie prekoncepcyjnym jest konieczna.
W pierwszej kolejności dotyczy to kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego zarodka i płodu i zapobiega wadom cewy nerwowej. Według zaleceń ginekologów preparaty kwasu foliowego powinno się stosować w okresie 6 tygodni przed planowanym poczęciem aż do końca drugiego trymestru ciąży. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów kwasu foliowego da ciężarnych i w taki preparat powinna się Pani zaopatrzyć.
Innym ważnym zagadnieniem jest suplementacja żelaza - preparaty żelaza powinny być stosowane u kobiet ciężarnych z niedokrwistością (hemoglobiną poniżej 11 g%) lub też z ryzykiem niedoboru żelaza - czyli w przypadku diety wegetariańskiej, zaburzeń wchłaniania żelaza, więc jeśli w Pani przypadku nie ma takich problemów to żelazo zawarte w codziennym pożywieniu powinno wystarczyć.
Co do pozostałych mikroelementów i witamin jak wapń (niezbędny do prawidłowej budowy kośćca), witamina A, witamina E, jod, witaminy D3, kwasy omega to teoretycznie przy prawidłowej diecie i ekspozycji na słońce ich ilość w organizmie powinna być odpowiednia, ale w praktyce często nie udaje się tego osiągnąć, dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne sugeruje, że stosowanie odpowiednio zbilansowanych preparatów witaminowo-mineralnych w dawkach profilaktycznych powinno zapewnić odpowiednią podaż niezbędnych witamin i mikroelementów u ciężarnych. Przez co możemy rozumieć, że stosowanie takich preparatów jest w zasadzie wskazane. W związku z tym ja również polecam, aby poza kwasem foliowym zaopatrzyła się Pani w tego typu preparat witaminowy (nie ma większego znaczenia jakiego producenta, ważne aby był on przeznaczony dla kobiet w ciąży). Oczywiście poza tym zawsze proszę pamiętać o właściwym odżywianiu. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi