LekarzPomaga.pl - PRZYJMOWANIE TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH PRZY POGORSZONYCH WYNIKACH WĄTROBOWYCH I OBFITYM KRWAWIENIU

Układ rozrodczy żeński -jajniki, jajowody, macica, pochwa, srom oraz fizjologia i patologia ciąży i rozrodu

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przy pogorszonych wynikach wątrobowych i obfitym krwawieniu

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

Od 17 dni przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily, które są pierwszą formą antykoncepcji hormonalnej, jaką zastosowałam. Tabletki zostały przepisane w związku z planami leczenia dermatologicznego za pomocą retinoidów doustnych, w związku z problemami z trądzikiem. Pomimo tego, że zostałam uprzedzona, że okres przystosowania organizmu do doustnej antykoncepcji może potrwać do 3 miesięcy, pojawiły się dwa problemy, które budzą mój niepokój.

1. Od momentu przyjęcia pierwszej tabletki stale utrzymuje się krwawienie. Przez 7 pierwszych dni było ono bardzo obfite, od 8 dnia zmniejszało się. W dniu przyjęcia 12 tabletki pojawiło się bardzo intensywne krwawienie, któremu towarzyszył ból w podbrzuszu. Krwawienie jest wciąż dosyć obfite. Przed przyjęciem tabletek antykoncepcyjnych moje miesiączki też były bardzo obfite.

2. W 8 dniu przyjmowania tabletek wykonałam badania krwi, aby sprawdzić czynność wątroby (zalecenie lekarza dermatologa). Wynik ALT był już wówczas zawyżony (69 U/l przy normie 0-55). Pozostałe wskaźniki nie przekraczały norm, choć - zdaniem lekarza dermatologa - były wysokie.

Czy w związku z wynikami badań czynności wątroby i przedłużającym się krwawieniem powinnam przerwać przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Informacje dodatkowe:

Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że mam anemię i każde badanie krwi wykazuje skrajnie niskie wyniki żelaza i ferrytyny.

Wyniki pozostałych badań w ramach lipidogramu: cholesterol całkowity 148 mg/dl [norma do 190], HDL 45 [norma do 45], cholesterol nie-HDL 103 [norma do 130], AST 28 U/l [norma do 34].

Choruję na niedoczynność tarczycy i zespół Hashimoto, w związku z czym przyjmuję Euthyrox 50 mg. Suplementuję także żelazo Tardyferon-Fol 80mg. Ponieważ wyniki lipidogramu były złe, nie zaczęłam przyjmować retinoidów.

Tagi publikacji: tabletki antykoncepcyjne, plamienia przy tabletkach antykoncepcyjnych, obfite krwawienia przy antykoncepcji hormonalnej

Lekarz:

Szanowna Pani, przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych , zwłaszcza na początku ich zażywania , mogą pojawiać się plamienia i krwawienia , które będą się utrzymywać przez kilkanaście dni stosowania tabletek , potem mogą ustąpić , a potem powrócić ponownie. Odnośnie wyników badań , to rzeczywiście poziom ALAT był podwyższony , ale nie za dużo . Według mnie należy powtórzyć badania oceniające czynność wątroby ( ALAT, ASPAT, GGTP i bilirubina)- jeśli znowu jakieś wyniki będą podwyższone , będzie to znak , że należy zaprzestać stosowania tabletek i skonsultować się ze swoim lekarzem . Jeśli wyniki badania krwi będą prawidłowe , sugeruję stosować tabletki do końca pierwszego cyklu ich zażywania i obserwować swój organizm - jeśli rozpocznie Pani drugie opakowanie i krwawienia będą nadal obecne, należy udać się do ginekologa , który zdecyduje czy ta forma antykoncepcji jest dla Pani dobra czy należy zamienić preparat na inny, lepiej tolerowany . Pozdrawiam serdecznie.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi