LekarzPomaga.pl - REZYGNACJA Z ANTYKONCEPCJI

Układ rozrodczy żeński -jajniki, jajowody, macica, pochwa, srom oraz fizjologia i patologia ciąży i rozrodu

Rezygnacja z antykoncepcji

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Jackowska

Specjalista medycyny rodzinnej oraz endokrynolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam. Od lutego biorę tabletki antykoncepcyjne.
Chciałabym jednak z nich zrezygnować. Z obecnego opakowania zostały mi 2 tabletki. Czy mogę spokojnie zrezygnować z przyjmowania po zakończeniu tego opakowania ?
Kiedy może pojawić się krwawienie/plamienie albo jak długo może trwać obecne ?
Ile najlepiej od zakończenia można starać się o dziecko.

Tagi publikacji: rezygnacja z antykoncepcji, odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, planowanie ciąży, przerwa w antykoncepcji

Lekarz:

Witam serdecznie
Nie ma potrzeby przed planowaną ciążą, by robić przerwę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Tabletki te nie mają działania embriotoksycznego ani teratogennego - czyli nie mają wpływu na zarodek ani płód. Nie powodują również ciąż mnogich - o co często pytają pacjentki. Jednak proponuję wygospodarować przed planowaną ciążą czas, by regularnie przyjmować kwas foliowy, jak i zrobić potrzebne badania. Należy również pamiętać, że po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej nie raz kilka pierwszych cykli może być bez owulacyjnych jak i zdarzają się nie regularne miesiączki ( wydłużone cykle miesiączkowe) u niektórych kobiet, jak i może minąć od kilku tygodni do nawet miesięcy aż wróci płodność. Nie jest to regułą i u każdej kobiety może to wyglądać inaczej. Do uregulowania hormonów po odstawieniu antykoncepcji zazwyczaj dochodzi w ciągu kilku tygodni, więc tak jak już napisałam nie będzie to miało wpływu na Pani organizm gdy już Pani zajdzie w ciąże.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi