Skrócone aptt i zwiększone D dimery w ciąży
Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej
Witam, jestem w 22 tygodniu ciąży. Mam stwierdzone mutacje mthfr i pai 1, wszystkie hetero. Ginekolog stwierdził że trzeba koniecznie brać heparyne a hematolog mówił żeby nie brać. Od początku ciąży mam robione co miesiąc badania i mam skrócone aptt 26,7 (norma 29-40,2). Do tej pory D dimery były w normie ale zrobiłam badanie w grudniu i wyszły 1,67 (norma od 0 do 0,5). Zaczęłam brać acard 75 co drugi dzień. Aptt lekko wzrosło i jest w normie 29,5 mimo że przy badaniu krew tryskała, D dimery wyszły 1,55 czyli nadal bardzo wysoko. Resztę morfologii mam ok, wysyłam wyniki jeszcze sprzed brania acardu. Boję się o zakrzepy u mnie i u dziecka bo wiem że zakrzepy w łożysku mogą powodować nawet poronienie. Czy należy dążyć do tego żeby aptt i D dimery były w normie? Czy powinnam zwiększyć acard czy brać haparyne? Czy takie wyniki są w porządku ? Czy można zrobić jeszcze inne badania żeby sprawdzić dokładnie układ krzepnięcia? Jak działa acard a jak heparyna? Jaki lek zwiększa aptt a jaki zmniejsza D dimery?
Tylko proszę mi to dokładnie wytłumaczyć...
Nie chce brać takich leków na wyrost. Jeżeli będę brała większe dawki acardu czy heparyny to czy nie będę miała zbyt rzadkiej krwi i będą mi groziły wylewy?
Hashimoto euthyrox 150, acard 75 co dwa dni


Tagi publikacji: ddimery, dimery, skrócone aptt, ciąża, zakrzepy w łożysku, stężenie dimerów, łożysko, układ krzepnięcia
Dzień dobry,
podwyższone wartości D-dimerów w ciąży są zjawiskiem często występującym i rzadko kiedy niosącym ze sobą konsekwencje zdrowotne. W III trymestrze ciąży podwyższone wartości D-Dimerów obserwujemy u ponad 90% pacjentek. W prawidłowej ciąży stężenia dimerów D często znacznie wykraczają poza normy dla populacji zdrowych kobiet niebędących w ciąży i nie mogą być interpretowane na tych samych zasadach. W praktyce oznaczenie D-dimerów stosowane jest jako środek wykluczający chorobę zakrzepową przy wartościach prawidłowych, natomiast przy wartościach dodatnich (podwyższonych) kluczowe jest badanie przez lekarza prowadzącego (ginekologa) i decyzja o dalszym postępowaniu zależna od jego wniosków. Pozostałe wyniki badań nie budzą niepokoju w ciąży.
Lek acard hamuje agregację płytek krwi, heparyna natomiast hamuje proces krzepnięcia krwi głównie przez aktywację antytrombiny.
Podsumowując: decyzja o postępowaniu i ewentualnym leczeniu należy do lekarza prowadzącego, a wyniki przesłane przez Panią nie są w przypadku ciąży wiążące i nie należy podejmować decyzji jedynie na ich podstawie.
Pozdrawiam.