LekarzPomaga.pl - SPÓŹNIAJĄCY SIĘ OKRES

Układ rozrodczy żeński -jajniki, jajowody, macica, pochwa, srom oraz fizjologia i patologia ciąży i rozrodu

Spóźniający się okres

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

miewam nieregularne miesiączki- w granicach do tyg- ostatnie dwie spóźniły mi się z jakies 3 bądź więcej... byłam oczywiście u lekarza, rok temu brałam tabletki antykoncepcyjne (Yaz i Lesinelle)( prze tym na wywołanie okresu lekarz zapisał mi lutenyl, bo także miewałam nieregularne miesiączki). po odstawieniu tabletek okres pojawiał się regularnie do wrzesnia, w lutym tabletki odstawiłam. Podczas ostatniej wizyty na prześwietleniu( wrzesień)lekarz stwierdził,z e wszystko jest w jak najlepszym porządku, zlecił zrobić badanie tarczycy, wyniki:hormon tyreotropowy 1.813. Dodam, że stres mi towarzyszy,ale towarzyszył od zawsze przy moim trybie zycia, więc jako główny czynnik wahań okresu go wykluczam, ciąże również... Czego to moga byc objawy?? jakie dodatkowe badania wykonac? czy może to byc sympton niepłodności? Prosze o porade, bo zaczynam sie tym niepokoic...

Informacje dodatkowe:

obecnie boli mnie kolano,stałych leków nie przyjmuje,

Lekarz:

Witam, rozumiem, że było we wrześniu wykonywane USG ginekologiczne i nie wykazało ono zmian (żadnych torbieli jajników)? w badaniu ginekologicznym i w cytologii również wszystko było w porządku? Czy poza hormonami tarczycy był sprawdzane inne hormony (FSH, LH, prolaktyna, progesteron, estradiol)? czy podczas przyjmowania lutenylu miesiączki były uregulowane? czy w ostatnim czasie schudła Pani, miała więcej wysiłku fizycznego, chorowała na coś?

Użytkownik:

tak, usg i cytologia nie wykazały żadnych zmian, wszytsko było w porządku. niesttey tylko tej jeden hormon kazano mi zbadać. Kiedy przyjmowalam lutenyl miesiączki się uregulowały, jednak nadal byly opoznienia do 4-6 dni, nigdy więcej.waga stale na takim samym poziomie, pracuję od 1,5 w drogerii, gdzie wysiłek fizyczny jest codziennością. na nic prócz przeziębienia lipcu nie chorowałam.

Tagi publikacji: okres, miesiączka, antykoncepcja, torbiel, jajniki

Lekarz:

Myślę, że powinna Pani udać się teraz do ginekologa po to, aby zbadał Panią jeszcze raz i ocenił czy nie ma przyczyn chorobowych tych opóźnień (jak choćby torbiele jajników). Jeżeli wszystko będzie w badaniu w porządku to warto by było jednak zrobić badania hormonalne - FSH, LH, progesteron, estradiol, prolaktyna, ewentualnie androgeny - będzie wiadomo z jakimi zaburzeniami mamy do czynienia. Ponadto przy takich opóźnieniach lekarz zapisze Pani preparat na uregulowanie miesiączki (na przykład lutenyl). Co do niepłodności to proszę się tym zupełnie nie przejmować - wiele kobiet ma tak samo nieregularne cykle, a jednak zachodzi w ciążę, tak więc jeszcze o niczym to nie świadczy. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi