LekarzPomaga.pl - WIRUS HPV SZCZEPIONKA 9-WALENTNA

Układ rozrodczy żeński -jajniki, jajowody, macica, pochwa, srom oraz fizjologia i patologia ciąży i rozrodu

Wirus HPV szczepionka 9-walentna

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Nanaszko

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, mam na imię Sylwia i mam 23 lata. W wieku 19 lat wykryto u mnie wirusa HPV-6. Moja biologiczna matka choruje na raka szyjki macicy, więc zdecydowałam się na zakup szczepionki. Nadmieniam, że nie wystąpiła u mnie żadna infekcja, ani nie pojawiły się zmiany skórne. Kupiłam więc szczepionkę 9-walentną. Od tego czasu wykonywałam regularnie badanie cytologiczne, jednak od ostatniej wizyty minęło przeszło 10 miesięcy. Zamierzam rozpocząć współżycie z nowym partnerem i boję się, że mogę go zarazić HPV. Czy jest możliwość, że nadal jestem nosicielką wirusa? Podkreślam, że podczas każdej mojej inicjacji seksualnej partner używał prezerwatywy. Jednak wiem, że do zakażenia może dojść podczas seksu analnego lub oralnego. Czy powinnam ponawiać badanie na obecność HPV? Proszę o poradę i pozdrawiam.

Tagi publikacji: wirus hpv, choroba wenerologiczna, rak szyjki macicy, szczepionka na hpv, szyjka macicy, seks, prezerwatywa

Lekarz:

Dzień dobry,

kontakt z wirusami HPV miało ponad 65% dorosłych, ale większość z tych zakażeń jest bezobjawowa i cofa się sama. Tak, jak Pani napisała wirus może być przenoszony poprzez kontakt genitalny, genitalno-oralny i genitalno-analny.
Jedynym sposobem pewnej weryfikacji przed wystąpieniem objawów skórnych (kłykciny kończyste) to przeprowadzenie badań genetycznych wymazu u obojga z partnerów (Pani partner również może być nosicielem tego wirusa, nawet jeśli nie wystąpiły nigdy objawy)- przed wykonaniem tego badania nie można jednoznacznie oszacować czy dana osoba jest nosicielem.
Sugeruję więc wykonanie testu zarówno u Pani (wymaz z szyjki macicy, pochwy) jak i u Pani partnera.

Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi