LekarzPomaga.pl - WYSOKA PROLAKTYNA. PROBLEMY Z ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ.

Układ rozrodczy żeński -jajniki, jajowody, macica, pochwa, srom oraz fizjologia i patologia ciąży i rozrodu

Wysoka prolaktyna. Problemy z zajściem w ciążę.

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam.
Zwracam się z prośbą o interpretację wyników.
W skrócie podam obraz sytuacji.
Cykle wahają się od 25 do 31 dni.

luty 2014 - poronienie, 4-5 tydzień, połączone z pękniętą torbielą.
hcg powyżej 600 ng ml
listopad 2014- podwyższone hcg, niecałe 200, plamienie brązowe- w badaniu brak zarodka - podejrzenie ciąży biochemicznej - zalecenie tylko do powtórzenia hcg przez kolejne 3 cykle


marzec 2015 - znów podwyższone hcg, po cyklu bezowulacyjnym (tak wynikało z testów owulacyjnych), powyżej 100, po 4 dniach spadło na 83, bez krwawienia. Badanie zrobione "na czuja"

wizyta u lekarza - wskazanie do zrobienia badanie na prolaktynę i progesteron.

Badanie nr 1 zrobione w 25 dniu cyklu (cykl miał wtedy 31 dni), po 16:00
progesterom 1,4 ng/ml - norma faza lutealna 1,2-15,9 ng/ml
prolaktyna 26,38 ng/ml - norma 5,18-26,53 ng/ml


Badanie nr 2 zrobione w 20 dniu cyklu, już prawidłowo - rano na czczo
progesteron 1,8 ng/ml- norma faza lutealna 1,2-15,9 ng/ml
prolaktyna 33,37 ng/ml - norma 5,18-26,53 ng/ml
TSH 1,863 uiU - norma 0,350-4,940

Badanie dziś - nr 3, zrobione w 22 dniu cyklu, rano na czczo
progesteron 15,1 ng/ml - norma faza lutealna 1,2-15,9 ng/ml
prolaktyna 61,03 ng/ml - norma 5,18-26,53 ng/ml

W porównaniu z poprzednimi, progesteron wyższy i w normie - na wszelki wypadek wykonałam od razu test ciążowy (bo nie rozumiem już w ogóle co się dzieje) - negatywny. O ile to w jakimkolwiek stopniu istotna informacja.

Proszę o pomoc - sugestie- jakie ew badania powtórzyć, czy od razu udać się do lekarza? Czy lepiej porobić więcej badań i z wynikami - czyli z obrazem już całym - iść do lekarza?

JAk mam zinterpretować te wyniki?
Dodam, że mimo tak wysokiej prolaktyny nie ma zjawiska laktacji, ale jest bolesność piersi od kilku dni. Do tego ból podbrzusza, sugerujący zbliżającą się miesiączkę.Z góry dziękuję.

Informacje dodatkowe:

Nie przyjmuję na stałe żadnych leków.
Nie mam żadnych chorób przewlekłych.

Tagi publikacji: wysoka prolaktyna, problem z zajściem w ciążę, bezpłodność, niepłodność, ciąża, gruczolak przysadki mózgowej, owulacja

Lekarz:

Witam, jeżeli chodzi o poziom prolaktyny to faktycznie w ostatnim pomiarze jest on zbyt wysoki. Należałoby skonsultować ten wynik z endokrynologiem i pod jego nadzorem wykonać test hamowania Metoclopramidem, który pozwala na różnicowanie przyczyn podwyższonego poziomu prolaktyny (różnicowanie między hiperprolaktynemią czynnościową - samoistną, nie związaną z chorobami przysadki, a na przykład gruczolakiem przysadki mózgowej). Po tym badaniu endokrynolog rozważy, czy istnieje wskazanie do farmakologicznego leczenia hiperprolaktynemii, czy ewentualnie konieczna jest dalsza diagnostyka obrazowa. Jeśli chodzi o poziom progesteronu to w dwóch pierwszych badaniach jest on dość niski jak na fazę lutealną - może to świadczyć o tym, że ma Pani niewydolność fazy lutealnej i na przykład o występowaniu cykli bezowulacyjnych, co z kolei może mieć związek z hiperprolaktynemią.
Tak więc w Pani przypadku konieczna jest dalsza diagnostyka i leczenie hiperprolaktynemii, monitoring cyklu w USG (aby określić czy i kiedy dojdzie do owulacji i w tym czasie współżyć), suplementacja progestronu w drugiej fazie cyklu. W ostateczności rozważa się w przypadku dużej ilości cykli bezoowulacyjnych stymulację owulacji - wszystko to musi się odbywać pod nadzorem ginekologa i endokrynologa. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi