LekarzPomaga.pl - CZY WYKONAĆ DROGIE BADANIA UKŁADU KRZEPNIĘCIA PO UDARZE?

Układ krwiotwórczy -szpik kostny, krew, węzły chłonne

Czy wykonać drogie badania układu krzepnięcia po udarze?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
w ubiegłym roku miałam udar. Groźnych powikłań udało mi się uniknąć, prowadzę normalny tryb życia (zmieniłam trochę dietę - mniej tłuszczów). Podczas jednej z wizyt kontrolnych, lekarz wypisał mi skierowanie na badania układu krzepnięcia (dołączam zdjęcie). Poinformował mnie, że koszt badania wyniesie 1000zł, w związku z tym badanie mogę wykonać, ale tylko jeżeli chcę.

Czy "mam chcieć" wykonać to badanie? Czy wniesie ono cokolwiek nowego? Jeżeli tak, czy jest możliwość wykonania go po niższej cenie?
pozdrawiam

Załączniki:
ocenzurowane.jpg - Czy wykonać drogie badania układu krzepnięcia po udarze?

Tagi publikacji: układ krzepnięcia, udar, krew, nabyte tromobofilie, krzepnięcie krwi

Lekarz:

Witam, badania, które zalecił Pani lekarz są to badania w kierunku wrodzonych i nabytych tromobofilii (mutacja czynnika V Leiden, mutacja 20210 GA genu protrombiny, niedobór białka c i s oraz antytrombiny III, zespół antyfosfolipidowy). Są to wrodzone lub nabyte stany nadkrzepliwości krwi. Badania te mogą pomóc w wyjaśnieniu dlaczego w stosunkowo młodym wieku doszło u Pani do udaru niedokrwiennego mózgu, a wrodzone i nabyte trombofilie jak najbardziej mogły się do tego przyczynić. W zasadzie udowodnienie, że występuje u Pani któryś z tych stanów nie zmienia w istotny sposób dalszego leczenia - nadal będzie musiała Pani prowadzić odpowiedni zdrowy styl życia i stosować (czasowo lub przewlekle) profilaktykę przeciwzakrzepową, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy ryzyko takich incydentów wzrasta. Natomiast po wykonaniu tych badań będzie Pani wiedziała, czy któraś z tych mutacji/chorób u Pani występuje, a jeżeli tak to również Pani najbliższa rodzina (dzieci, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie) mogą być obciążeni tymi stanami i powinni mieć to na uwadze. Dlatego zapewne warto wykonać te badania, choć nie jest to bezwzględnie konieczne. Co do kosztów tych badań to niestety nie umiem Pani pomóc,najlepiej zapytać bezpośrednio w laboratorium, a myślę, że różnice w cenach między poszczególnymi laboratoriami nie będą bardzo duże. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi