LekarzPomaga.pl - HEMATOLOGIA -WYSOKIE ŻELAZO, BÓLE GŁOWY

Układ krwiotwórczy -szpik kostny, krew, węzły chłonne

Hematologia -wysokie żelazo, bóle głowy

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Wysokie żelazo, brak apetytu, częste bóle głowy. Zdiagnozowano twardzie ograniczona w najbliższej rodzinie. Moja córka ma 17 lat. Jak mam ją przygotować na wizytę w szpitalu. Czy spodziewać się najgorszego.?! Pomocy! W załączniku wyniki badań 3 zdjęcia

Informacje dodatkowe:

Alergia na kurz i sierść w dzieciństwie. Sine ręce lub białe palce. Twardzie a ograniczona zdiagnozowano u matki dziewczyny

Lekarz:

Witam, proszę napisać czy kiedykolwiek wcześniej lub później było wykonywane jeszcze jakieś badanie gospodarki żelazowej czy jest to jedyny wynik jaki Państwo macie (jeżeli były powtarzane to proszę je tutaj zamieścić)? czy córka do tej pory chorowała na coś poważniejszego, zażywa na stałe jakieś leki, w ostatnim czasie zażywała żelazo? czy u Państwa w rodzinie były takie choroby jak hemochromatoza lub jakieś inne poważne schorzenia (poza twardziną)? czy konsultowaliście się już z hematologiem i to on dał Wam skierowanie do szpitala?

Użytkownik:

Witam
W załączniku dołączam powtórzone badania. W rodzinie nie było (nic nam nie wiadomo) żadnych tego typu chorób..Żadnych leków nie zażywała, sporadycznie ibum. Narkotyki, alkohol, papierosy wykluczone na 100%.Ostatnio żle wygląda na twarzy, bardzo zmizerniała. Czy z tych badań chociaż wstępnie można określić chorobę(jeśli hemochromatoza, to jaka?). Jakie są rokowania?
Pozdrawiam

Załączniki:

Tagi publikacji: wysokie żelazo, ból głowy, hemochromatoza, mutacja genetyczna

Lekarz:

Takie wyniki badań wymagają diagnostyki pod kątem hemochromatozy, czyli choroby związanej z nadmierną kumulacją żelaza w organizmie, zwłaszcza jeśli wyniki badań były powtarzane i dwukrotnie są w nich takie nieprawidłowości. W pierwszej kolejności trzeba będzie wykluczyć hemochromatozę pierwotną związaną z mutacją genetyczną - w tym celu trzeba będzie wykonać odpowiednie badania genetyczne, do rozważenia w dalszej kolejności będzie biopsja wątroby. To pozwoli na wykluczenie lub rozpoznanie tej choroby. Hemochromatoza rozpoznana wcześnie (przed wystąpieniem poważnych powikłań narządowych) daje dobre rokowania - nie da się jej wyleczyć, ale da się zahamować jej postęp. Terapia polega na wykonywaniu regularnych upustów krwi, dzięki temu chory jest w stanie prowadzić normalne życie. No ale póki co u córki wymagana jest diagnostyka. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi