LekarzPomaga.pl - OGROMNY NIEDOBÓR ŻELAZA WE KRWI I NISKI POZIOM HEMOGLOBINY

Układ krwiotwórczy -szpik kostny, krew, węzły chłonne

Ogromny niedobór żelaza we krwi i niski poziom hemoglobiny

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

WItam! Moja mama ma 44 lata. Ostatnio wykonywała badania krwi i wszyły bardzo złe.. Bardzo niski poziom hemoglobiny oraz ogromny niedobór żelaza we krwi... Dostała skierowanie do szpitala na badania diagnostyczne, między innymi kolonoskopię, gastroskopię, ponieważ lekarz stwierdził, że to nie jest normalne, że tak mało żelaza, że coś musi się za tym kryć... Czy jest ryzyko, że to rak i po to te badania? Czy może być wiele innych powodów tak niskiego poziomu żelaza i wcale nie jest powiedziane, że to rak.. Bardzo się martwimy, proszę o odpowiedź.
Dodam iż moja mama nigdy nei chorowała jakoś poważniej, nie beirze na stałe żadnych leków. Ale jest bardzo zabiegana, zajmuje się niepełnosprawnym dzieckiem, które wymaga całodziennej opieki oprócz tego ma mnóstwo spraw na głowie, czasem nawet nie ma czasu zjeść.

Informacje dodatkowe:

Podaję wyniki badań krwi, zamieszczam te wyniki, które odbiegają od normy:

Erytrocyty: 3.83 [min 4 max 5]
Hemoglobina: 6.3 [min 12 max 16]
Hematokryt: 24.5 [min 37 max 47]
MCV: 64.0 [min 80 max 97]
MCH: 16.4 [min 26 max 34]
MCHC: 25.7 [min 31 max 36]
RDW-CV: 21.1 [min 11.5 max 14.5]
Neutrofile: 2.38 [min 2.5 max 6]

Żelazo: 11 [min 60 max 180]

Lekarz:

Witam, proszę napisać czy mama zauważyła kiedykolwiek u siebie krew w stolcu, lub czarne smoliste stolce? czy ma bardzo obfite miesiączki? czy w ostatnim czasie schudła znacząco? z jakiego powodu wykonała to badanie - jakie są dolegliwości? czy już wcześniej zdarzała jej się anemia i musiała być z tego powodu leczona, czy pierwszy raz ma takie złe wyniki? Kiedy mama ma się zgłosić do szpitala?

Użytkownik:

Witam ponownie.

Nie zauważyła by była krew w stolcu ani stolce nie są smoliste. Miesiączki są dosyć obfite, ale trwajątylko 2-3 dni. Mama rzeczywiście schudła... Badanie wykonała profilaktycznie ale też w powodu tego, że w przeszłości miała kamicę nerkową i chciała sprawdzić czy jest wszystko wporządku teraz. Najpierw wyszła zła hemoglobina a następnie lekarz skierował na badanie właśnie też pod kątem żelaza i wyszło to bardzo niskie żelazo. Jeśli chodzi o objawy to aktualnie jest osłabiona, bardziej przemęczona i wczoraj leciała jej trochę krew z nosa, poza tym nic niepokojącego się nie pojawiło, prócz tego osłabienia Wcześniej nigdy nie miała anemii. Pierwszy raz ma tak złe wyniki. Do szpitala chcieli już ją przyjąć w piątek 3 dni temu, ale powiedziała, że wolałaby później, bo teraz nie ma kogo załatwić do opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Więc do szpitala idzie w poniedziałek za tydzieńi od razu w poniedziałek i we wtorek będzie miała jedno i drugie badania, czyli gastroskopię i kolonoskopię. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Tagi publikacji: niedobór żelaza, niedobór hemoglobiny, morfologia krwi, czy to rak, nowotwór

Lekarz:

Wyniki rzeczywiście są złe i w takim przypadku wymagana jest dokładna diagnostyka. Tak duża niedokrwistość sugeruje możliwość utraty krwi w organizmie, a w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę krwawienia z przewodu pokarmowego i dlatego musi zostać pilnie wykonana gastroskopia i kolonoskopia. Przyczyn krwawienia może być wiele, bierze się pod uwagę również choroby nowotworowe, ale na pewno do rozpoznania jeszcze daleka droga i może to być zupełnie inne schorzenie (polip przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa, itd.). Tak więc proszę mamę zmobilizować, żeby jak najszybciej poddała się badaniom, ale nie martwić się na zapas, bo to wcale nie musi być nowotwór. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi