LekarzPomaga.pl - POWIĘKSZONE WĘZŁY CHŁONNE NADOBOJCZYKOWE

Układ krwiotwórczy -szpik kostny, krew, węzły chłonne

Powiększone węzły chłonne nadobojczykowe

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam.
Powraca do mnie problem powiększonych węzłów chłonnych nadobojczykowych. Rok temu przez przypadek podczas usg piersi lekarz wykrył u mnie powiększone węzły chlonnne w lewym dole nadobojczykowe (0,8cm i 1,4cm) oraz w lewym dole pachwowym (2,5cm). Byłam wtedy podziębiona. Zrobiłam morfologię krwi i wyniki wyszły dobre. Po 4 miesiącach powtorzyłam badanie usg i lekarz znalazł tylko w dołach pachwowych nieznacznie powiększone węzły do 20mm o wyglądzie odczynowym. Dodatkowo zlecił RTG klatki piersiowej które nic nie wykryło. Teraz po 6 miesiącach od ostatniego badania usg wyczuwam u siebie powiększone węzły lewe nadobojczykowe. Do tego mam infekcję gardła i białe plamki na podniebieniu. Infekcja gardła często do mnie powraca.
Z dodatkowych objawów boli mnie górny odcinek kręgosłupa: mostek, lewy bark. Jestem osłabiona i szybko się męczę. Drgają mi powieki co jakiś czas. Ból głowy. Mam powiększony lewy migdał.
Mieszkam z kotem.

Czy powiększone węzły mogą być przyczyną nawracającej infekcji gardła? Czy powinnam zrobić kolejne usg? Czy raczej zaprzestać dalszą diagnostykę i uznać że wszystko jest w porządku?

Pozdrawiam,
Judyta

Informacje dodatkowe:

Nie przyjmuję żadnych leków.

Tagi publikacji: powiększone węzły chłonne nadobojczykowe, infekcja gardła, plamki na podniebieniu, powiększony lewy migdał, hashimoto

Lekarz:

Witam serdecznie, wyczuwalne aktualnie przez Panią węzły chłonne jak najbardziej mogą mieć związek ze stanem zapalnym w obrębie gardła. Proszę więc udać się do lekarza rodzinnego, który oceni je w badaniu przedmiotowym (ich wielkość, konsystencję, przesuwalność względem podłoża, bolesność podczas palpacji, zaczerwienienie skóry nad nimi), obejrzy gardło, oceni jaka jest prawdopodobna etiologia zakażenia (bakteryjna czy wirusowa) i w zależności od tego zaleci dalsze postępowanie, natomiast z uwagi na nawracający charakter infekcji gardła proponuję skonsultować się z laryngologiem. Powiększone węzły chłonne obserwuje się również w zapaleniu tarczycy np. w przebiegu choroby Hashimoto, która powoduje niedoczynność tego narządu, co tłumaczyłoby występujące u Pani objawy, takie jak osłabienie i zwiększona męczliwość. Z tego powodu proszę wykonać badanie TSH oraz poziom hormonów Ft3 i Ft4 (wszystkie te badania może zlecić lekarz rodzinny), w razie nieprawidłowych wyników w/w badań konieczna będzie konsultacja endokrynologiczna. Jeśli chodzi o drganie powieki, najczęstszą przyczyną jest niedobór magnezu - można kupić sobie w aptece preparat np. Mag Max B6 lub Magne B6 forte i przyjmować 2x1 tabl przez co najmniej miesiąc. W przypadku utrzymującego się powiększenia węzłów chłonnych, mimo zastosowanego leczenia, należałoby wykluczyć choroby zakaźne, będące przyczyną limfadenopatii, wykonać dodatkowe badania laboratoryjne, takie jak: morfologia z rozmazem, CRP, ALT, AST, GGTP, ALP, bilirubina całkowita i związana, LDH, usg jamy brzusznej i rozważyć konsultację hematologiczną. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi