LekarzPomaga.pl - PROSZĘ O ANALIZĘ WYNIKÓW

Układ krwiotwórczy -szpik kostny, krew, węzły chłonne

PROSZĘ O ANALIZĘ WYNIKÓW

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,

Prosiłabym o analizę wyników morfologii. Mam 30 lat. Waże 47kg przy wzroście 158 cm . Czy te wyniki mogą być skutkiem problemów z jelitami ?? Rok temu miałam robioną kolonoskopię która wykryła jedynie niewielkie ich zapalenie (nieaktywne) , aczkolwiek cały czas odczuwam bóle... Lekarze (gastroenterolodzy ) twierdzą że to Zespół Jelita Drażliwego , ale nie jestem do końca przekonana. Zaznaczam też że rok temu test na krew utajoną (robiony przed kolonoskopią) wyszedł dodatnio. Nie mam żadnych innych chorób. Nie mam problemów ze stawami i zębami. Poniżej przestawiam po lewej stronie wyniki , a po prawej wartości referencyjne. Proszę o szybką odpowiedź...

OB 41 MM/GODZ NORMA DO 20
ŻELAZO 45 UG/DL NORMA 37- 145

LEUKOCYTY : 6.87 g/l 4.0 - 11.00
ERYTROCYTY : 5.62 T/l 3.8 - 5.8
HEMOGLOBINA : 11.2 G/DL 11.5 - 16.5
HEMATOKRYT : 37.3 % 36-47
MCV : 66.4 FL 77-95
MCH : 19.9 PG 27-32
MCHC : 30 G/DL 32-36
RDW :17.8 % 11.5 - 14.5
PŁYTKI KRWI : 498 G/L 150-400
MPV : 8.8 FL 8.0 - 11.0
NEUTROCYTY : 4.4 G/L 2.0-7.5
LIMFOCYTY : 1.55 G/L 1.5-4.5
MONOCYTY : 0.72 G/L 0.2-0.8
EOZYNOCYTY 0.18 G/L 0.04-0.40
BAZOCYTY : 0.02 G/L

Lekarz:

Witam, proszę mi napisać czy poza bólami brzucha, ma Pani nudności, wymioty, biegunki, zaparcia? zdarza się krew w stolcu, czarne stolce, śluz? czy ostatnio schudła Pani czy raczej masa ciała utrzymuje się na stałym poziomie? czy ma Pani apetyt, odżywia się zdrowo - jada mięso? czy później wyniki badania kału na krew utajoną były powtarzane i były one ujemne? czy już wcześniej miewała Pani niedokrwistość i była leczona żelazem? czy obecnie zażywa Pani jakieś leki na stałe?

Użytkownik:

Witam ,
Do wymiotów muszę się czasami zmuszać z racji okropnych bólów brzucha. Biegunki mam cały czas :( Nie pamiętam kiedy stolec miałam o "normalnej" konsystencji... Kilka lat temu wazyłam 55kg , ale od 3 lat waga jest na stałym poziomie. Krew w stolcu jest niewidoczna. Apetyt mam duży , ale jak zjem np. normalny obiad to od razu mam problemy. Jem bardzo mało "konkretnych " posiłków. Zazwyczaj jest to ryż , makarony.. Bardzo szybko się najadam. Wystarczy mała kromka chleba i już czuję obciążenie. Badania na krew utajoną nie były powtarzane. Lekarze jakby "ominęli" ten fakt. :( Rok temu byłam leczona żelazem, ale miałam po nim straszne mdłości i przestałam go zażywać. ( Rok temu poziom żelaza wyniosił 12 przy normie od 30 ) . Na razie nie biorę żadnych leków oprócz tabletek hormonalnych ( estrogeny i progesterony) z racji Zespołu Turnera muszę stosować HTZ. Czy niedokrwistość jest bardzo poważna w moim przypadku ? :(

Tagi publikacji: jelito drażliwe, morfologia, zespół turnera, crohna

Lekarz:

Nie jest to poważna niedokrwistość, ale wymagałaby jednak zastosowania preparatu żelaza, tak więc lekarz rodzinny po obejrzeniu tych wyników powinien zapisać Pani taki lek. Ze swojej strony powinna Pani zadbać o odpowiednią dietę - jadać produkty bogate w żelazo, przede wszystkim czerwone mięso (ryż i makarony nie zapewnią odpowiedniej podaży żelaza), bo ta niedokrwistość może wynikać z niewłaściwego odżywiania.
Co do Pani problemów jelitowych to lekarze mają rację, że może to być związane z zespołem jelita drażliwego - jest to jedna z częstszych przyczyn przewlekłych bólów brzucha i biegunek lub zaparć. Oczywiście takie rozpoznanie wymaga wykluczenia innych przyczyn, zwłaszcza, że u osób z zespołem Turnera występuje większa skłonność do zapadania na choroby jelitowe jak choroba Crohna, czy colitis ulcerosa, oraz celiakia. Miała Pani wykonaną kolonoskopię i wyniki były w porządku. Można by było jeszcze wykonać badania przeciwciał w kierunku celiakii (o ile nie były jeszcze wykonywane i o ile gastroenterolog uzna za wskazane), oraz dla pewności powtórzyć badanie kału na krew utajoną (najlepiej z trzech różnych próbek kału z trzech kolejnych dni). Jeżeli również w tych badaniach nie będzie nieprawidłowości to można uznać, że przyczyną Pani problemów jest rzeczywiście zespół jelita drażliwego. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi