LekarzPomaga.pl - REMISJA CHOROBY, OSTRA BIAŁACZKA SZPIKOWA

Układ krwiotwórczy -szpik kostny, krew, węzły chłonne

Remisja choroby, ostra białaczka szpikowa

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,
W jaki sposób rozpoznaje się remisję choroby w leczeniu ostrej białaczki szpikowej oraz ile procent blastów w szpiku ma osoba zdrowa.
Po pierwszej chemioterapii mam w rozmazie krwi obwodowej 5% komórek blastycznych z 58% i spadek blastów w szpiku z 77% na 41%
i czy sepsa jest chorobą zakaźną

Informacje dodatkowe:

Leczę się na białaczkę

Tagi publikacji: Remisja choroby, ostra białaczka szpikowa, nawrót białaczki, sepsa

Lekarz:

Witam serdecznie, aby rozpoznać remisję ostrej białaczki szpikowej należy spełnić następujące kryteria: <5% blastów w szpiku, nieobecność blastów we krwi, poziom neutrofilów we krwi co najmniej 1000/ul oraz poziom płytek krwi co najmniej 100 tys/ul. Remisji spodziewamy się z reguły po 4. tygodniach od początku leczenia. Remisja może być całkowita lub częściowa, a jej obecność powinien ocenić prowadzący hematolog na podstawie wykonanych badań, a także stanu klinicznego pacjenta. U osoby zdrowej w szpiku może być od 0 do 5% blastów, natomiast we krwi nie powinno być ich wcale. Odpowiadając na ostatnie pytanie, sepsa nie jest chorobą, tym bardziej zakaźną, jest to grupa objawów wywołanych reakcja zapalną organizmu w odpowiedzi na zakażenie (zakażenie może mieć etiologię bakteryjną, wirusową lub grzybiczą) i może prowadzić do upośledzenia funkcji wielu narządów. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi