LekarzPomaga.pl - TROMBOFILIA I HEMOFILIA

Układ krwiotwórczy -szpik kostny, krew, węzły chłonne

Trombofilia i hemofilia

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam
Wykryto u mnie trombofilię BMFVLEIDEN heterozygota GA- zwiększająca ryzyko zakrzepowo- zatorowe
ponadto obniżony czynnik VIII- 64,2 %
28.03.2015 po wyrwaniu zęba 38 krwotok z dziąsła około godzinę po ekstarkcji zaopatrzenie chirurgiczne. Po usunięciu szwów ponowny krwotok, którego nie mogłam zatamować.
Moje pytanie brzmi jak mam zachować się podczas 12 godzinnego lotu samolotem? Czy muszę przyjmować jakies leki? Dostałam pilne skierowanie do Hematologa, jednak nikt mi nic nie powiedział.
Pozdrawiam

Zuzia

Tagi publikacji: trombofilia, hemofilia, badanie krwi, morfologia krwi, zakrzepy, skrzepy

Lekarz:

Witam, jeśli chodzi o czynnik VIII to jego aktywność na poziomie 64% normy zwykle w zupełności wystarcza do utrzymania prawidłowej hemostazy i nie powinna przy tym występować zwiększona skłonność do krwawień. Natomiast dlaczego jego aktywność jest obniżona musi ocenić hematolog. Może to mieć miejsce u kobiet nosicielek hemofilii A, przy hemofilii nabytej, chorobie von Willebranda, itp. i diagnostyką w tym przypadku musi zająć się hematolog - jeżeli uzna za wskazane.
Jeżeli chodzi o trombofilię czynnika V Leiden to owszem zwiększa ona ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych u nosiciela tej mutacji natomiast nie ma jednoznacznej opinii w kwestii profilaktyki przeciwzakrzepowej u osoby, u której do tej pory nie było problemów zakrzepowo-zatorowych (rozumiem, że u Pani nie było, bo nic Pani na ten temat nie pisze - w przypadku, gdyby takie problemy w przeszłości miały miejsce to na pewno przed tak długą podróżą samolotem powinno się zastosować odpowiednie leki, a jeżeli nie to konieczność tego jest dyskusyjna, zwłaszcza biorąc pod uwagę obniżenie aktywności czynnika VIII).
Tak więc hematolog musi ocenić u Pani ogólne ryzyko krwawień/powikłań zakrzepowych związane z tymi dwoma przeciwstawnymi czynnikami ryzyka (czynnik V Leiden/obniżona aktywność czynnika VIII) i zadecydować o ewentualnych działaniach profilaktycznych, o ile w ogóle są one konieczne. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi