LekarzPomaga.pl - UDAR NIEDOKRWIENNY MÓZGU, INTERPRETACJA WYNIKÓW BADAŃ

Układ krwiotwórczy -szpik kostny, krew, węzły chłonne

Udar niedokrwienny mózgu, interpretacja wyników badań

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Proszę o interpretację wyników badań mojej mamy (78 l.), która jest 5 lat po udarze niedokrwiennym mózgu i jest od tej pory osobą w zasadzie leżącą. Ponieważ wizyta u lekarza specjalisty (hematologa) wiążę się w tym przypadku z organizacją transportu dla niepełnosprawnych i innymi trudnościami, stąd moja prośba o interpretację on-line wyników badań zleconych przez lekarza pierwszego kontaktu.
Będę zobowiązana za pomoc.

Informacje dodatkowe:

Poważniejsze choroby przebyte: udar niedokrwienny mózgu. Przebyty zabieg: udrożnienie tętnicy szyjnej.
Przyjmowane obecnie (na stałe) leki: Depakine 2x1, Biscocard 1x1, Kabis 1x1, Diured 1x1, Polocard 1x1, Simvachol 1x1, Xarelto 1x1, Asentra 1x1.
Wielkość wskaźników podwyższonych: Eutrocyty 5,3 mln/ul, Hematokryt 50%, Płytki krwi 641 tys/ul, RDW-CV 18,4%, Kreatynina (ICD-9:437) 1,13 mg/dl, Potas (ICD-9:N45) 5,68 mmol/l.
Reszta wskaźników jest w normie.

Lekarz:

Witam, proszę zamieścić wszystkie pozostałe wyniki badań. Proszę także napisać z jakiego powodu były wykonane te badania? czy mama ma jakieś dolegliwości, przechodziła ostatnio jakąś infekcję? Czy już wcześniej w badaniach zdarzały się podobne odchylenia?

Użytkownik:

Dzień Dobry,
Dziękuję za odpowiedź.
Przesyłam wyniki badań (niestety nie są zbyt wyraźne - taki jest wydruk). Badania były wykonane dodatkowo do badań okresowych (wykonywanych prawie comiesięcznie) ze względu na ich nieprawidłowy wynik. Dolegliwości mamy: nadciśnienie (leczone), bóle nóg. Ostatnio nie przechodziła żadnej infekcji. Takie odchylenia od normy są już od ok. roku.
Pozdrawiam,
[..usunięte przez administratora..]

Załączniki:
ocenzurowane.jpg - Udar niedokrwienny mózgu, interpretacja wyników badań
ocenzurowane.jpg - Udar niedokrwienny mózgu, interpretacja wyników badań

Tagi publikacji: Udar niedokrwienny mózgu, mózg, morfologia, udrożnienie tętnicy szyjnej

Lekarz:

W takim razie jeżeli chodzi o morfologię krwi to zwraca uwagę niewielka nadpłytkowość - nie jest to jednak liczba niepokojąca, która w istotny sposób mogłaby wpłynąć na krzepliwość i może mieć ona związek ze stosowanymi lekami (np. Xarelto może powodować wzrost liczby płytek). Podwyższenie liczby erytrocytów i hematokrytu jest nieznaczne i nie budzi niepokoju. Natomiast zarówno kreatynina jak i GFR są nieprawidłowe co może wskazywać na przewlekłą niewydolność nerek (stadium III umiarkowane) i warto by było wtedy, kiedy będzie to możliwe skonsultować wyniki z nefrologiem. Jeżeli chodzi o potas to jeżeli Pani mama zażywa go w tabletkach to należy rozważyć zmniejszenie dawki i/lub ograniczenie spożywania produktów bogatych w potas. Inne wyniki nie budzą niepokoju. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi