LekarzPomaga.pl - WYNIKI BADAŃ - NADMIAR ŻELAZA

Układ krwiotwórczy -szpik kostny, krew, węzły chłonne

Wyniki badań - nadmiar żelaza

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie,

Mam wielką prośbę otóż moja dziewczyna (wiek 17 lat) ostatnio skarżyła się na częste bóle głowy, senność i odczucie ogólnego osłabienia, te objawy zdarzają się co kilka dni, raz jest okej, a raz nagle niespodziewanie takie osłabienie dostanie, ból głowy i ogólne złe samopoczucie i dyskomfort, ospałość.

Zaleciłem jej aby zrobiła bilans, czyli podstawowe badania krwi i moczu, po odebraniu wyników udaliśmy się do lekarza pierwszego kontaktu (pediatry) i Pani doktor oznajmiła, że jest zbyt wysoki nadmiar żelaza, a reszta jest w normie. Nic nie zaleciła co dalej robić, tylko kazała przyjść na kontrolę za miesiąc, lecz objawy nadal występują i nie wiemy co mamy robić, poniżej wysyłam zdjęcia wyników badań i prosiłbym o zerknięcie na te wyniki, ponieważ nie bardzo wiemy co mamy robić, ponieważ objawy nadal występują, a moim zdaniem nadmiar żelaza jest zbyt wysoki i obawiam się bardzo o to.

Link do zdjęcia wyników badań (oraz w załączniku): http://s6.ifotos.pl/img/Untitled-_ershxer.jpg

Proszę o pilną odpowiedź.

Z góry dziękuje oraz pozdrawiam.

Załączniki:

Tagi publikacji: żelazo, nadmiar żelaza, morfologia krwi, osłabienie, ból głowy, ferrytyna, transferyna, niedoczynność t

Lekarz:

Witam, jeżeli chodzi o poziom żelaza to tak naprawdę nie jest to bardzo duża wartość w stosunku do normy. Poza tym należy pamiętać, że nie powinno się oceniać gospodarki żelazowej organizmu na podstawie jednie tego parametru, gdyż jest to wartość bardzo zmienna, zależąca od wielu czynników i niejednokrotnie nie odzwierciedla stanu faktycznego. Tak więc z uwagi na to, że wyniki morfologii krwi są prawidłowe proponuję zastosować się do zaleceń lekarza rodzinnego i za miesiąc udać się do kontroli - wtedy można ewentualnie ponownie oznaczyć poziom żelaza, a w razie ponownego wysokiego poziomu również inne parametry gospodarki żelazowej jak ferrytyna, transferyna, TIBC. Natomiast na chwilę obecną z uwagi na te dolegliwości sugeruję zbadać poziom TSH, gdyż może to być związane z zaburzeniami hormonów tarczycowych (np. z niedoczynnością tarczycy). A jeżeli żadne z tych badań nie wykażą istotnych nieprawidłowości to z uwagi na bóle głowy trzeba będzie skonsultować się z neurologiem. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi