LekarzPomaga.pl - DIETA DLA CHOREGO NA MIAŻDŻYCĘ

Układ krążenia -serce oraz naczynia krwionośne (tętnicze i żylne)

Dieta dla chorego na miażdżycę

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie,

U mojego taty wykryto miażdżycę. Jest osobą w średnim wieku (54 lata), wcześniej nie skarżył się na żadne dolegliwości, nagle zaczęły się problemy z chodzeniem - stwierdzono u niego niedokrwienie kończyn dolnych z powodu krytycznego przewężenia w tętnicy prawej nogi. Na razie leczą go farmakologicznie, ale zapomniał dopytać się lekarza o dietę, a następna wizyta dopiero w końcu października. Dlatego spisałem dokładnie wszystko co jadł i pił do tej pory (poniżej) i prosiłbym o skomentowanie przez osoby zaznajomione z tym jaką dietę stosuje się w takich przypadkach. Co wyrzucić z diety, a co dołożyć aby wspomóc leczenie. Z góry dziękuję za pomoc.

Produkty mleczne:
- twarog chudy / poltlusty
- kefir naturalny

Warzywa i owoce:
- ziemniaki (gotowe, solone)
- ogorki w zalewie octowej / kiszone
- sama zalewa octowa z ogorkowe - do picia
- buraczki w sloiku
- czosnek surowy
- kapusta kiszona ze sloika w duzych ilosciach -> zamiennie z -> czerwoną kapustą z jablkiem ze sloika (okolo 1 sloik na tydzien)
- chrzan ze sloiczka
- cwikla (buraczki z chrzanem)
- pomidor (3-4 sztuki / tydzien)
- dzem truskawkowy niskoslodzony
- winogrona
- cytryny

Mieso, tluszcze, ryby:
- kielbasa (1 kg na tydzien)
- smalec w nieduzych ilosciach - do smazenia na nim kielbasy
- makrela wedzona - jedzona na surowo
- sardynki / szproty - jedzone na surowo
- pierogi z miesiem (bez omasty)
- pyzy z miesem (bez omasty)

Przyprawy, uzywki, inne:
- czekolada (spozycie: 1 tabliczka na 2 tygodnie)
- kawa (2 mocne kawy sypane dziennie) z cukrem
- herbata czarna z cukrem (niewielka ilosc cukru)
- sol (duze ilosci)
- pieprz (duze ilosci)
- musztarda (zwykla/rosyjska pikantna/francuska)
- chleb (jasne pieczywo)

Informacje dodatkowe:

- Innych obecnych lub przebytych chorób brak.
- Zażywane leki: PentoHEXAL 600 Retarg, 600mg, 1 tabletka dziennie - zażywa od kilku dni.
- Wyniki badań: USG Doppler tętnic kończyn dolnych. Przyścienne zmiany miażdżycowe w tętnicach kończyn dolnych. Aorta nieposzerzona. Tętnice biodrowe drożne widma dwufazowe. Krytyczne przewężenia i niedrożność odcinkowa w przebiegu tętnicy udowej powierzchownej prawej. Tętnice podkolanowa i piszczelowe kończyny prawej drożne - widma przepływów w ich obrębie laminarne o cechach wypełnienia z krążenia obocznego. Widma przepływów w tętnicach kończyny prawej dolnych o dwufazowym charakterze o zachowanych prawidłowych wartościach maksymalnych prędkości przepływów. Wynik dołączam jako załącznik.

Załączniki:

Tagi publikacji: miażdżyca, niedokrwienie, tętnica, cholesterol, dieta a miażdżyca, zawał serca

Lekarz:

Witam, z pewnością Pana ojciec powinien zmodyfikować dotychczasową dietę - w przypadku miażdżycy ogólnie rzecz ujmując należy radykalnie ograniczyć spożycie tłuszczów (zwłaszcza tych nasyconych, przewagę powinny mieć wielonienasycone kwasy tłuszczowe), podobnie należy zrezygnować ze spożycia cukrów prostych. Bardzo istotnym czynnikiem zmniejszającym poziom cholesterolu jest również zwiększenie spożycie błonnika.
Tak więc jeśli chodzi o jadłospis, który Pan tu przedstawił: twaróg jedynie chudy, dżem w ograniczonych ilościach, kiełbasa i smalec całkowicie odpada, słodzić należy niewiele, a jeśli chodzi o pieczywo to najlepiej takie ziarniste (bogate w błonnik).
To co powinien jadać Pański ojciec to: mięso - gotowane/pieczone, tylko i wyłącznie chude, co do wędlin to tylko chuda szynka; warzywa i owoce w dużych ilościach (gotowane, duszone, na surowo - nic smażonego), produkty mleczne tylko odtłuszczone (unikać raczej śmietany, kefiry i mleko niskotłuszczowe mogą być), chleb należy smarować margaryną o dużej zawartości tłuszczów roślinnych (reklamowane są takie specjalne dla osób z chorobą miażdżycową, masło odpada), jajka w małych ilościach (zwłaszcza żółtka są tu nie zalecane), oczywiście słodycze w bardzo ograniczonych ilościach. Proszę pamiętać o zakazie jedzenia potrwa smażonych/grillowanych (od czasu do czasu smażone, ale bez tłuszczu) - podstawą są potrawy gotowane, pieczone, duszone. Tata nie powinien również dużo solić - sól podnosi ciśnienie i obciąża nerki.
Oczywiście musi pozostawać pod stałą opieką lekarza prowadzącego i stosować leki według jego zaleceń. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi