LekarzPomaga.pl - PROBLEMY Z SERCEM

Układ krążenia -serce oraz naczynia krwionośne (tętnicze i żylne)

Problemy z sercem

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry. Mój problem jest następujący. Mniej więcej trzy lata temu zaczęłam odczuwać pewne dolegliwości ze strony serca. Szybką męczliwość i uczucie jakby nagłych niebolesnych skurczów, jakby dodatkowych mocniejszych uderzeń. Ze wstydem przyznam się, że problem zbanalizowałam, bo nie miałam żadnych innych uciążliwych objawów oprócz wskazanych, a i tak nie były one dosyć częste i silne. Z czasem jednak kiedy zaczęły się nasilać wykonałam usg serca (27 marca tego roku). Wykazało one niedomykalność zastawki trójdzielnej. WYNIKI BADANIA WYSYŁAM JAKO ZAŁĄCZNIK. Lekarz który owo badanie wykonał zalecił jedynie oszczędny tryb życia. Nie dostałam żadnych innych zaleceń. Przez następny czas sytuacja nie zmieniała się, aż do czasu (i tu pojawia się mój problem) kiedy mój stan zdrowia znacznie się pogorszył. Trwa to mniej więcej od 10 dni. Odczuwam zdecydowanie zwiększoną męczliwość niż miało to miejsce wcześniej, pojawiają się też duszności (czego wcześniej nie miałam) i specyficzny tępy ból (niezbyt silny ale długo się utrzymujący) po lewej stronie klatki piersiowej. Ponadto specyficzne uczucie jakby dodatkowych mocniejszych skurczów o których już wcześniej wspominałam (nie mam pojęcia co je wywołuje) wzmogło się i występuje częściej. Serdecznie proszę o poradę i pomoc. Na jakim tle mogą występować moje objawy, co je wywołuje? Jakie dokładnie badania powinnam wykonać, zanim udam się z nimi do lekarza? Dodam też, że jako noworodek miałam wykryte (cytuję) "szmery w sercu". Tyle pamięta moja mama. Niestety nie znalazłam żadnych zapisów w książeczce zdrowia. Mam 21 lat, jestem szczupła, zdrowo się odżywiam, nie cierpię na żadne choroby przewlekłe i nie przyjmuję na stałe żadnych leków. Prowadzę zdrowy tryb życia, jednak żadnych obciążających sportów nie uprawiam wyczynowo, nie palę papierosów. W ostatnim czasie nie przechodziłam żadnej infekcji. Jeszcze raz serdecznie proszę o pomoc.

Załączniki:

Tagi publikacji: Problemy z sercem

Lekarz:

Witam, wynik echo serca jest prawidłowy, a ta niewielka niedomykalność zastawki trójdzielnej nie jest niepokojąca i tak jak powiedział kardiolog nie wymaga żadnego leczenia, tak więc na pewno Pani obecne dolegliwości nie są z tym związane. Co do szmerów w sercu stwierdzonych w dzieciństwie to też proszę się tym nie przejmować, bo u małych dzieci często mamy do czynienia ze szmerami fizjologicznymi, które zanikają z wiekiem.
Natomiast jeżeli pojawiają się takie dolegliwości to z pewnością należy skonsultować się ponownie z kardiologiem. Przed wizytą u niego warto by było udać się do lekarza rodzinnego, aby wykonać takie badania jak morfologia krwi (aby sprawdzić czy nie ma niedokrwistości), elektrolity (sód, potas, chlorki, wapń, magnez - często zaburzenia elektrolitowe powodują takie kołatania serca), oraz TSH (niedoczynność i nadczynność tarczycy może prowadzić do zaburzeń rytmu serca). Ponadto lekarz rodzinny powinien wykonać EKG. Z tymi wynikami oraz z wykonanym poprzednio echo należy udać się do kardiologa, a on jeśli uzna za wskazane zaleci badanie Holter-EKG, czyli takie 24 godzinne monitorowanie rytmu pracy serca, które wykaże czy w ciągu doby występują rzeczywiście jakieś zaburzenia rytmu. Dopiero wtedy będzie można powiedzieć coś więcej. Jeżeli wszystkie wyniki będą prawidłowe i wykluczymy chorobę serca to należy jeszcze wziąć pod uwagę podłoże nerwowe, bo czasami takie kołatania serca i duszność są właśnie związane z nerwami, stresem. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi