LekarzPomaga.pl - PYTANIE O OCENĘ STANU SERCA, ARYTMIA, HOLTER

Układ krążenia -serce oraz naczynia krwionośne (tętnicze i żylne)

Pytanie o ocenę stanu serca, arytmia, Holter

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
piszę w sprawie stanu zdrowia mojego chłopaka, ponieważ bardzo się o niego martwię i wydaje mi się, że on nie traktuje całej sytuacji wystarczająco poważnie. Od początku: z tego, co wiem, jakieś 4-5 lata temu wykryto u niego arytmię, zwłóknienia serca i nadciśnienie. Bierze Accupro i co roku jeździ na kontrolę. Z tego, co mi mówił, długo go diagnozowali, bo ma "duże jak na siebie i mocne serce". Jednak z tego, co przeczytałam "duże serce" wcale nie jest objawem zdrowia. Poza tym lekarz ostatecznie stwierdził, że dolegliwości mogą być powikłaniami po grypie. Jakieś dwa tygodnie temu miał wykonywane badanie Holtera (wynik w załączniku).

Piszę do Państwa, ponieważ z jednej strony chciałabym się dowiedzieć jak bardzo poważna jest ta wada serca. Trochę czytałam w Internecie i moją uwagę zwróciła kardiomiopatia przerostowa (ze względu na wzmiankę o "dużym sercu"), ale oczywiście nie mam bladego pojęcia na ten temat. Jednak chciałam się dowiedzieć czegoś na własną rękę, bo bardzo się martwię, a chłopak mało mówi na ten temat, udaje, że nie ma problemu. W dodatku nie podoba mi się podejście lekarza, który się nim zajmuje. Gdy pytałam, co mu powiedział, "co dalej?", usłyszałam tylko, że "ma się nie przemęczać". Wyniku Holtera też nie skomentował, tylko skierował go na testy wysiłkowe (które mają odbyć się pod koniec tygodnia) i powiedział, że wtedy będzie mógł więcej powiedzieć.
Obawiam się, że sytuacja jest dużo bardziej poważna i powinny zostać poczynione w końcu jakieś kroki. Dziwi mnie, że po tylu latach, nadal tak mało wie na temat swojego zdrowia. W dodatku naczytałam się ostatnio tylu przerażających rzeczy na temat chorób serca i zaczęłam denerwować jeszcze bardziej. Zwłaszcza, że obecnie chłopak mieszka sam, często zawala noce żeby się uczyć i ogólnie nie wydaje mi się, że wystarczająco dba o swoje zdrowie.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Państwa opinia nie zastąpi badań i wizyt u lekarza, ale chciałabym uzyskać jakąś radę, co powinnam wiedzieć, co zrobić, może nakierować go na coś? Jakie są rokowania u osób z takimi dolegliwościami?
I przepraszam za ten chaos w wypowiedzi :)

Informacje dodatkowe:

*Przesyłam wynik wspomnianego badania Holtera.
*Jeśli chodzi o tę grypę, która miałaby wywołać takie komplikacje, to wiem tylko, że miał wówczas maksymalnie 39 stopni gorączki (podobno nigdy nie miał więcej).
*Ostatnio również chłopak narzekał na kłucia serca podczas stresu (np.przed egzaminami).
*Diagnoza nastąpiła podczas badania kontrolnego, lekarka stwierdziła arytmię i wypisała skierowanie do specjalisty. Rok wcześniej podobno wszystko było w porządku.

Załączniki:

Tagi publikacji: stan serca, arytmia, Holter, komora serca, częstoskurcze, echo serca

Lekarz:

Witam, w przedstawionym zapisie Holtera stwierdzono dużą ilość dodatkowych pobudzeń komorowych, z pewnością znacznie przekraczającą normy dla osób zdrowych. Tak więc u Pani chłopaka można stwierdzić arytmię komorową. Tego rodzaju arytmie mogą być związane z kardiomiopatią pozapalną (czyli pewnym uszkodzeniem mięśnia sercowego związanym z przebytą infekcją). Postępowanie w tego rodzaju arytmiach jest różne w zależności od rodzaju arytmii (pojedyncze pobudzenia, bigeminie, salwy, pobudzenia R/T, częstoskurcze, itd), wydolności serca (tego czy zaburzenia rytmu mają wpływ na efektywną pracę serca), współwystępowania innych chorób serca, objawów występujących u pacjenta, ogólnego ryzyka wystąpienia nagłego zgonu sercowego. Spora część arytmii komorowych ma charakter łagodny i nie wymaga żadnego leczenia (ani leków antyarytmicznych, ani ablacji) - obserwuje się jedynie okresowo pacjenta i zaleca oszczędzający tryb życia (włączenie leczenia wiąże się z większym ryzykiem niż potencjalnymi zyskami - byłoby to dla pacjenta niekorzystne). Część łagodnych arytmii (również tych pozapalnych) ma tendencję do samoistnego "wygaszania" z czasem, więc tym bardziej obserwacja jest korzystna.
Być może tak właśnie było do tej pory w przypadku Pani chłopaka. Niestety nie znam wyniku Echo serca, czyli nie jestem w stanie ocenić, czy arytmia ma wpływ na wydolność i czy są jakieś nieprawidłowości budowy serca - a jest to bardzo istotne. Na pewno duży wpływ na decyzję o dalszym postępowaniu będzie miał wynik próby wysiłkowej - pozwoli ocenić czy wysiłek ma wpływ na nasilenie lub zmianę charakteru arytmii, co mogłoby zadecydować o konieczności leczenia. Tak więc proponuję postępować zgodnie z zaleceniami kardiologa prowadzącego. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi