LekarzPomaga.pl - BORDOWE MIGDAŁKI OD 3 MIESIĘCY, ANGINA, ROPA I GORĄCZKA

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Bordowe migdałki od 3 miesięcy, angina, ropa i gorączka

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, mieszkam w Norwegi, ponad trzy miesiące temu pojawiły się objawy anginy, bordowe gardło ,ropa, gorączka i ból gardła, tabletki do ssania typu neoangin nie pomogły, brałem antybiotyk nie pamiętam jaki, gorączka znikneła, został lekki ból gardła i bordowe migdały, po paru dniach brałem DUOMOX przez 10 dni po 2g. dziennnie, nic nie pomogło, bedąc na wakacjach poszedłem do polskiego lekarza, przepisał mi SUMAMED 500mg. który brałem przez 6 dni, ale też nic nie pomogło, miesiąc temu byłem u norweskiego lekarza który nawet nie chciał mnie zbadać, zajrzał do gardła z łaską i powiedział że to wirus i że samo przejdzie, nie dał żadnych leków, dodam że między lekami brałem leki typu NEOANGIN, STREPSILS. Na obecną chwile gardło mam nadal bordowe,czuję lekki ból gardła, nie mam gorączki i ciśnienie też jest cały czas w normie, nie mam też kaszlu, za to pojawiły się bóle w klatce piersiowej, takie kłucia, jak uciskam ręką w bolesnych miejscach to ból łagodnieje a nawet znika, może to od kręgosłupa bo mam z nim problem.Proszę o pomoc ponieważ w Polsce będę dopiero za miesiąc a norweski lekarz, jak mu nie powiem co ma mi wypisać, to sam z łaski przepisze mi najwyżej witamine C

Załączniki:

Tagi publikacji: migdałki, angina, ropa, ból gardła, Bronchovaxom, Ribomunyl, Polyvaccinum mite

Lekarz:

Witam, migdałki i łuki podniebienne są faktycznie lekko zaczerwienione, ale z pewnością nie wymaga to w chwili obecnej leczenia antybiotykiem. Tym bardziej, że towarzyszą temu niewielkie dolegliwości bólowe, które utrzymują się bez istotnych zmian już dłuższy czas i nie towarzyszy temu gorączka. Przyczyną dolegliwości może być z dużym prawdopodobieństwem przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych i niestety leczenie jest tutaj trudne i nie zawsze skuteczne, a antybiotyki nie przynoszą większych korzyści. Oczywiście wskazana jest konsultacja laryngologiczna. Stosuje się różnego rodzaju płukanki odkażające i ściągające, a ostatecznym i nie zawsze zalecanym rozwiązaniem jest usunięcie migdałków. Płukanki przepisze Panu laryngolog - zwykle są to preparaty robione na zamówienie w aptekach. Dodatkowo poleca się preparaty stymulujące układ odpornościowy jak Bronchovaxom, Ribomunyl, Polyvaccinum mite, itp. Proponuję także zakupienie witamin B complex - przy stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej działają one wspomagająco. Warto również wykonać wymaz z gardła i z nosa wraz z antybiogramem - dzięki temu będzie wiadomo czy są one skolonizowane przez bakterie chorobotwórcze oraz na co są one wrażliwe. W przypadku zaostrzenia stanu zapalnego (klasycznej anginy z gorączką) pozwoli to zastosować odpowiedni antybiotyk.
Z innych przyczyn, które mogą dawać takie dolegliwości można wymienić refluks żołądkowo-przełykowy. Jeżeli ma pan takie objawy jak kwaśne odbijanie, zgagę, cofanie treści pokarmowej do gardła i przełyku to dodatkowo warto zastosować leki antyrefluksowe i zmniejszające kwaśność soku żołądkowego.
Oczywiście całość leczenia i diagnostyki musi nadzorować laryngolog. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi