LekarzPomaga.pl - CIĄGŁA GĘSTA I LEPKA WYDZIELINA W GARDLE I KATAR

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Ciągła gęsta i lepka wydzielina w gardle i katar

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Od września ubiegłego roku po przeziębieniu została mi jakaś flegma, wydzielina w gardle i katar. To wygląda jakbym miał katar w gardle. Ciągle muszę to odcharkiwać i wypluwać bo nie da się tego inaczej stamtąd usunąć. Gdy to połykam, jeszcze bardziej zapycha mi gardło i przeszkadza mi w oddychaniu i mówieniu. Katar obecnie jest lekki, ale w czasie zimy było go bardzo dużo. Byłem u 2 laryngologów. Najpierw u publicznego, który zapisał mi 2 zestawy leków takich jak antybiotyki, krople do nosa, leki na oczyszczenie zatok. nic to nie dało. Zrobiłem rtg zatok. Na trzeciej wizycie dał mi skierowanie za zastrzyki domięśniowe. Było ich 10, dwa razy dziennie. Nic to nie dało. Potem poszedłem do laryngologa prywatnie. Dał mi czwarty zestaw leków. Nic nie pomogły. Sprawdził mi czy nie mam trzeciego migdała. Mam ale powiedział że się obkurcza i że sam zniknie. Dał mi skierowanie do szpitala. Zaglądali mi do gardła, nosa i uszu. Pobrali wymaz z gardła i wyszło że jest to bakteria o nazwie Staphylococcus aureus. Na rtg zatok wyszło że zatoki oboczne nosa powietrzne. Rozpoznanie choroby w szpitalu było takie "Przewlekłe zapalenie błony śluzowej gardła". Leżałem w szpitalu 6 dni. Podawali mi antybiotyki dożylne 3 razy dziennie, tabletki do ssania i do połknięcia i płyn do płukania gardła. Dolegliwości się zmniejszyły i zostałem wypisany do domu. Przez około miesiąc nic się nie zmieniło. Tej wydzieliny było dużo mniej. Po miesiącu od wyjścia ze szpitala znowu zaczęło się zbierać dużo więcej tej wydzieliny, i tak jest do dzisiaj. W szpitalu byłem w kwietniu. Od tamtego czasu nie byłem u żadnego lekarza. Nie wiem co robić.To zniszczyło mi życie. Błagam o pomoc. Mam 17 lat.Czy to może być refluks?

Informacje dodatkowe:

Nie miałem dotąd poważniejszych chorób, zabiegów,urazów.

Lekarz:

Witam, a czy odczuwasz poza tą wydzieliną takie dolegliwości jak pieczenie w przełyku, częste kwaśne odbijanie, bóle w nadbrzuszu? Czy masz uczucie zatkanego nosa, lub po prostu katar? Czy masz przewlekły kaszel czy tylko potrzebę stałego odchrzakiwania? Czy były wykonywane testy alergiczne, stosowane leki na alergie -przeciwhistaminowe lub sterydy donosowe, cz konsultowałeś się z alergologiem? Jeśli masz możliwość to zalacz zdjęcie karty in formacyjnej ze szpitala - bez danych osobowych.

Użytkownik:

Zapomniałem dodać że odkrztuszając tę wydzielinę lekko uciskam sobie krtań by się tego pozbyć za pierwszym odkrztuszeniem oraz że ta wydzielina rano jest aż wręcz brązowa a w ciągu dnia biała lub bezbarwna. Nie odczuwam pieczenia w przełyku,nie mam kwaśnego odbijania ani bólów w nadbrzuszu. Odczuwałem kilka tygodni temu jakby bóle w mostku i płucach, ale to było jednorazowe. Z katarem jest różnie, czasami jest zatkany tak jakby tą wydzieliną a czasami jest tylko lekki. Kaszel jest najczęściej rano po przebudzeniu a w ciągu dnia kaszlę tylko wtedy gdy mi strasznie zalega ta wydzielina. Testy alergiczne nie były wykonywane ponieważ ciężko jest się dostać do jakiegoś alergologa gdyż są straszne kolejki, postaram się może zrobić je gdzieś prywatnie. Nie stosowałem też żadnych leków na alergię.

Załączniki:

Jeżeli Ty również masz problem z wydzieliną spływająca po gardle -zapytaj koniecznie naszego lekarza jaka może być tego przyczyna w Twoim przypadku i czy możesz temu jakoś zaradzić... ZAPYTAJ LEKARZA

Tagi publikacji: gęsta wydzielina w gardle, lepka wydzielina w gardle, katar, gardło, zatkany nos

Lekarz:

Jeżeli nie ma takich dolegliwości jak zgaga, odbijanie to nie podejrzewam aby przyczyną był refluks żołądkowo-przełykowy. Tym bardziej, że może towarzyszyć mu kaszel i chrypka, ale zwykle bez zalegania tak gęstej wydzieliny.
Zapewne problem jest związany z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosogardła - co prowadzi do nadmiernej produkcji śluzu. Przyczyną są przewlekłe infekcje bakteryjne, infekcje wirusowe lub alergia. Dlatego uważam, że warto by było skonsultować się jeszcze z alergologiem i nie chodzi tu o same testy tylko o wizytę u tego specjalisty. On jeśli uzna za wskazane sam zleci badania i oceni czy przyczyną może być alergia i czy należy wdrożyć leczenie. Zwykle stosuje się w takich przypadkach leki przeciwhistaminowe - zmniejszające wydzielanie, leki rozrzedzające wydzielinę oraz miejscowo leki sterydowe - działające przeciwzapalnie. Tak więc proponuję jeszcze wizytę u alergologa. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi