LekarzPomaga.pl - DRAPANIE ŁASKOTANIE SUCHY KASZEL KATAR ZATOKI

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Drapanie łaskotanie suchy kaszel katar zatoki

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam
Od ok. 2 miesiąca męczy mnie suchy kaszel wywoływane on jest przez łaskotanie, drapanie okolicy gardła, tchawicy. Byłem u lekarza rodzinnego nie stwierdził żadnego zapalenia płuc czy oskrzeli, gardło też czyste. Pojawiła się gorączka 39 ale ustąpił po 24h. Tylko że to jest infekcja wirusowa dostałem leki po których była mała ulga, po kilku wizytach lekarz powiedział że muszę być cierpliwym kaszel sam ustąpi. Po 2tyg. od ostatniej wizyty zmieniłem lekarza rodzinnego. Miedzy czasie powstał katar wodnisty i bol zatok utrzymuje się od 3tyg. i dalej suchy kaszel ale już mniejszy. On jednak stwierdził że to jednak jest alergiczne dostałem leki po których katar w 75% ustąpił kaszel także.
Leki jakie stosowałem: eloprine, thicodin, telfaxo, nasometin, Glimbax, pecto drill. Doszedł mi jeszcze żołądek ale to przeciążony lekami to biorę Emanera 40mg. Ogólnie gorączki brak.
Nie miałem kontaktu z osobą zarażoną covid-19.
Cała sytuacja trwa od ok. 10 lutego.
Proszę o pomoc
Z góry bardzo serdecznie dziękuję

Informacje dodatkowe:

W październiku miałem podwyższone OB o 2.
Żadnych chorób nie biorę żadnych leków. Tylko podstawowe przeciwbólowe.

Tagi publikacji: Drapanie łaskotanie, suchy kaszel, katar, zatoki, covid-19

Lekarz:

Szanowny Panie, suchy kaszel może być spowodowany wieloma czynnikami. W Pana przypadku można podejrzewać zmiany zapalne o charakterze tzw. atypowym, mogą być spowodowane takimi patogenami jak Mycoplasma, Chlamydia lub krztuścem. Celem ustalenia ewentualnej etiologii należałoby wykonać badania laboratoryjne, które pozwalają na wykrycie przeciwciał przeciw danym czynnikom zakaźnym. Jeśli rozpoznanie potwierdziłoby którąś z wymienionych chorób, wówczas należy włączyć antybiotyk makrolidowy. Jeśli kaszel jest nasilony można zastosować sterydy wziewne, aby złagodzić objawy.
Kaszel może również wynikać z przebytej już infekcji, wówczas stopniowo powinien ustępować w miarę gojenia się nabłonka dróg oddechowych.
Inną przyczyną, którą należy rozważyć, to zmiany na podłożu alergicznym, wydzielina z zatok może spływać po tylnej ścianie gardła i przez jego drażnienie powodować kaszel. Wówczas po lekach antyhistamimowych np. Telfexo i steroidach donosowych np. Nasometin, które Pan przyjmował, objawy powinny ustępować. Spływająca wydzielina z zatok może również występować w przebiegu infekcyjnego przewlekłego zapalenia zatok, w tym przypadku wskazane może być zastosowanie antybiotyku.
Inną z przyczyn może być refluks żołądkowo-przełykowy, kwaśna treść żołądkowa jest zarzucana do przełyku, gardła i podrażniać śluzówkę dróg oddechowych i wywoływać kaszel. Po włączonej Emanerze i zmianie diety powinna być zauważalna poprawa.
To jedne z częściej występujących przyczyn kaszlu. Myślę, że warto rozważyć badanie przeciwciał, o których wspominałem. Niestety lekarz rodzinny w ramach POZ nie może ich zlecić. Musiałby skierować Pana do pulmonologa, w obecnej sytuacji pewnie nie dostałby się Pan na wizytę. Badania można wykonać odpłatnie w większości laboratoriów - oczywiście, to tylko sugestia, do rozważenia. Inne z badań, które mogą pomóc w diagnostyce to podstawowe badania laboratoryjne jak morfologia, OB, CRP oraz rtg klatki piersiowej i ewentualnie rtg zatok przynosowych.
Po takiej wstępnej diagnostyce, która nie wykazałaby przyczyny należałoby jednak skonsultować się z pulmonologiem i/lub laryngologiem, którzy mogą przeprowadzić dokładniejszą diagnostykę.
Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi