LekarzPomaga.pl - GULKA NA ŁUKU PODNIEBIENNYM OBOK JĘZYCZKA

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Gulka na łuku podniebiennym obok języczka

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, od kilku tygodniu obserwuję na łuku podniebiennym obok języczka, gulkę.
Pół roku temu miałem wycinaną narośl z kąta migdałkowo-językowego, którą zdiagnozowano jako brodawczak. W badaniu histopatologicznym rozpoznano: "Polipowaty fragment tkanki łącznej ogniskowo z obfitym naciekiem zapalnym z komórek jednojądrowych pokryty nabłonkiem wielowarstwowym płaskim bez cech atypii." Nie dostałem jednak odpowiedzi czy to oznacza, że stwierdzono w badanym materiale wirusa HPV czy nie.

Chciałbym się dowiedzieć, czy przedstawiona przeze mnie na zdjęciach zmiana może również być zmianą brodawczakowatą?

I jeśli mógłbym prosić o objaśnienie przytoczonego przeze mnie rozpoznania w badaniu histopatologicznym - czy potwierdza, lub wyklucza obecność wirusa HPV?

Pozdrawiam serdecznie

Załączniki:
Lekarz:

Witam, proszę mi napisać czy zmiana usuwana pół roku temu wyglądała podobnie? Bo szczerze mówiąc nie wygląda to na zmianę o charakterze HPV. Proszę także napisać czy jest to pełny opis badania histopatologicznego, czy są tam może jeszcze jakieś informacje?

Użytkownik:

Zmiana usuwana pół roku temu była bardziej podłużna i tak jakby uszypułowana.
Cały opis brzmi: Rozpoznanie kliniczne: Brodawczak kąta migdałkowo-językowego lewego
Rodzaj pobranego materiału: zmiana w całości
Rozpoznanie: Polipowaty fragment tkanki łącznej ogniskowo z obfitym naciekiem zapalnym z komórek jednojądrowych pokryty nabłonkiem wielowarstwowym płaskim bez cech atypii.

Czy taki opis badania wskazuje na pochodzenie takiej zmiany, oraz na obecność wirusa hpv lub jego brak?

Tagi publikacji: hpv, gulka na podniebieniu zmiana na podniebieniu, brodawczak, polip, podniebienie

Lekarz:

Taki wynik badania histopatologicznego nie wskazuje na to, że zmiana jest wywołana wirusem HPV - w przypadku zakażenia tym wirusem w materiale histopatologicznym widoczne są charakterystyczne komórki (koilocyty), tutaj nie ma o nich wzmianki. Tak więc nie należy podejrzewać etiologii HPV tamtej zmiany. Co do charakteru obecnej zmiany to trudno mi się wypowiedzieć jednoznacznie - nie wygląda ona na brodawczaka, równie dobrze może to być włókniak (także zmiana łagodna, czyli nic groźnego), ale oczywiście powinien to ocenić laryngolog. Jest ona stosunkowo niewielka, dlatego nie koniecznie będzie wymagała jakiejś interwencji, ale warto się skonsultować ze specjalistą - bez pośpiechu, wtedy kiedy będzie to możliwe. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi