LekarzPomaga.pl - INTERPRETACJA WYNIKÓW TOMOGRAII ZATOK

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Interpretacja wyników tomograii zatok

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
proszę o interpretację wyniku tomografii zatok:

"Przyścienne zgrubienia błony śluzowej w obrębie wszystkich zatok obocznych nosa i sitowia o grubości do 7 mm w zatokach szczękowych. Kompleksy ujściowo-przewodowe po stronie lewej niedrożne. Nieco pogrubiona błona śluzowa małżowin nosowych. nieznaczne skrzywienie przegrody nosa w lewo."
i odpowiedź na pytanie, co biorąc pod uwagę te wyniki należałoby teraz zrobić?

Informacje dodatkowe:

Dodam, że od kilku lat w okresie jesienno zimowym mam problemy z zatokami, spływa mi żółta wydzielina, czasem z krwią i puchną mi powieki. W nocy często chrapię. Używam fixine do usuwania wydzieliny i pastylek ziołowych na zatoki.

Tagi publikacji: tomografia zatok, zatoki, alergia, żółta wydzielina, zatoki szczękowe

Lekarz:

Szanowna Pani, z przytoczonego wyniku badania i opisu objawów można wnioskować, że zmiany występujące u Pani mają związek z alergią. Bardzo możliwe, że na roztocza kurzu domowego, grzyby. Objawy nasilają się w okresie jesienno-zimowym, czyli mają związek z okresem grzewczym w domu. Błona śluzowa jest obrzęknięta, zmniejsza się drożność nosa, zwiększa się ilość wydzieliny. Do tego skrzywienie przegrody nosa również zmniejsza drożność nosa. Proponuję włączenie leku antyhistaminowgo doustnie oraz steroidu donosowo. Preparaty donosowe dostępne są na receptę, podobnie jak większość leków antyhistaminowych (Niektóre w małych opakowaniach dostępne bez recepty). Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi