LekarzPomaga.pl - KASZEL OD MIESIĄCA, 3 ANTYBIOTYK Z KOLEI, ZATKANY NOS

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Kaszel od miesiąca, 3 antybiotyk z kolei, zatkany nos

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry
Od ponad miesiąca dziecko syn 12 lat kaszle 20 maja pojechał na wycieczkę na tropical island wrócił 24 maja po paru dniach wstał z jednym zaropiałym bardzo okiem przemywanie solą fizjologiczną i rumiankiem nie pomogło .Poszliśmy do lekarza pediatry tego samego dnia dostał biodacyne do oka kaszel suchy w ciągu dnia . Po paru dniach następnie gorączka 3 dni ok 39 stopni katar zielony bardzo gęsty , zatkany nos, kaszel mokry więc znów do lekarza tym razem w pogotowiu dostał cetix podejrzenie zapalenia krtani i migdałków .Po cetixie kaszel nie ustąpił znów do lekarza osłuchowo ok katar juz normalny ale zatkany nos, straszne chrapanie więc macromax mucofluid tantum verde do gardła lecz nadal migdały te boczne powiększone.19 czerwca nadal ten suchy kaszel zatkany nos powiększone migdałki i dostał u lekarza znów antybiotyk klabax sinupret clatra i flixotide dysk.Nadal nie ma poprawy zrobiono badania ok połowy czerwca rtg klatki i zatok są w załączeniu również IgE całkowite jest w normie CRp w normie OB też ogólne badanie krwi ok ale LYM 31.8%i GRAN 61.3 %.TSH w normie.Testy alergiczne ok. Proszę o pomoc gdyż w opisie zdjęć jest ok lecz pani doktor je otworzyła i jest bardzo zaniepokojona .Dziecko kaszle tylko w dzień ,w nocy nie ,bardzo chrapnie ,oddycha przez usta ma przykry zapach z ust ,brak nalotu na języku czy migdałkach ale powiększone migdałki ( które były w wieku 4 lata i 8 już wycinane -adenotomia). Robię mu inhalację z soli fizjologicznej jak i płucze zatoki solą fizj.
Dostaliśmy skierowania na cito laryngolog i alergolog ale są straszne terminy. Proszę mi pomóc i co z zatokami i płucami. Pozdrawiam.

Załączniki:

Tagi publikacji: kaszel, zatkany nos, antybiotyk, suchy kaszel, zatoki, płuca, glista ludzka, pneumokoki

Lekarz:

Szanowna Pani, zacznę od tego, że na podstawie takich zdjęć nie da się dokładnie zinterpretować wyniku rtg, jednak raczej zamieszczone zdjęcia nie wzbudzają większego niepokoju, tym bardziej, że opisujący je radiolog także tak uważał. W takiej sytuacji, według mnie, jeśli kaszel utrzymuje się już ponad miesiąc, warto byłoby wykonać oznaczenia przeciwciał w kierunku zakażenia krztuścem, mycoplasmą oraz chlamydią- najlepiej byłoby wykonać przeciwciała w klasie zarówno IgM oraz IgG, te pierwsze bowiem świadczą o świeżym zakażeniu, te drugie zaś o przechorowaniu infekcji. Jeśli któryś z wyników byłby dodatni, wówczas zaszłaby potrzeba zastosowania właściwej kuracji antybiotykowej, która trwa dłużej niż antybiotykoterapia przy standardowej infekcji. Dodatkowo warto byłoby też oznaczyć przeciwciała w kierunku zakażenia glistą ludzką, bowiem zakażenie tym pasożytem również może dawać objawy ze strony układu oddechowego- właśnie nawracający i przewlekły kaszel. Sugerowałabym także wykonać wymazy wraz z posiewem zarówno z nosa, jak i z gardła- na tej podstawie będzie można stwierdzić czy jakiś drobnoustrój (np. pneumokoki) nie skolonizował górnych dróg oddechowych i stąd mogą być obecne objawy . Dodatkowo warto też rozważyć CT zatok- zdjęcie rtg bowiem nie zawsze jest w stanie wychwycić wszystkie zmiany, a tomografia komputerowa, jako badanie bardziej dokładne, umożliwi stwierdzenie ewentualnych patologii niewidocznych na zdjęciu rtg. Można też zastanowić się na obecnością u dziecka refluksu żołądkowo-przełykowego- jego obecność także daje przewlekły kaszel oraz właśnie nieprzyjemny zapach z ust. Pozdrawiam serdecznie.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi