LekarzPomaga.pl - KRZYWA PRZEGRODA I CHORE ZATOKI

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Krzywa przegroda i chore zatoki

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam. Mam lewowypukłe skrzywienie przegrody nosa oraz torbiel o wym. 24x19 mm w prawej zatoce szczękowej i torbiel o wym. 9x14 mm u podstawy lewej zatoki czołowej. Torbiele mam już od roku czasu. Poza tym drobna 2x3,5x9 mm zmiana zapalno-obrzękowa bł. śluzowej przy ścianie przedniej lewej zatoki szczękowej i 5 mm w lewej zatoce klinowej. Chciałbym zaznaczyć, że bardzo źle się czuję: podczas snu mam całkowicie niedrożny nos, niewiele pomaga lek Avamys, odczuwam słony posmak w ustach, niekiedy miewam stany lekkiego otępienia psychicznego (trudności z myśleniem, z koncentracją), podejrzewam, że to na tle zapalenia zatok. Moje pytanie jest takie: czy w takiej sytuacji najpierw powinien być przeprowadzony zabieg prostowania przegrody nosa czy usunięcia torbieli? Chciałbym podkreślić, że w mojej okolicy długo czeka się na terminy zabiegów, w odstępach 4-5 miesięcznych. Co w tej sytuacji byłoby ważniejsze?
Poza tym jak długo można funkcjonować z takimi torbielami bez większych powikłań? Kiedy mogą pojawić się powikłania i jakie mogą być? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. Krzysztof

Informacje dodatkowe:

Obecne lub przebyte poważniejsze choroby, zabiegi, urazy: nadciśnienie, aleria na roztocza, histaminę i pleśń
Przyjmowane obecnie, ostatnio lub na stałe leki: Amlozek 5 mg, Avamys

Tagi publikacji: krzywa przegroda nosowa, zatoki, zapalenie zatok, zabieg przegrody nosowej

Lekarz:

Witam, musi Pan skonsultować się z laryngologiem, bo być może oba te zabiegi będzie można wykonać jednocześnie (w trakcie jednego znieczulenia). Jeżeli nie to torbiele zatok są zwykle związane z przewlekłym stanem zapalnym zatok, a krzywa przegroda nosowa może się do takiego zapalenia przyczyniać (utrudnia oczyszczanie zatok przynosowych). Ponadto upośledzona drożność nosa bardzo często ma związek właśnie ze skrzywioną przegrodą nosową, dlatego bardziej korzystnie byłoby najpierw zoperować przegrodę. Tym bardziej, że torbiele zatok zwykle nie są groźne, bardzo rzadko złośliwieją i nie zawsze nawet wskazane jest ich leczenie operacyjne. Oczywiście musi Pan wynik KT skonsultować ostatecznie z laryngologiem i to z nim ustalać dalsze leczenie. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi