LekarzPomaga.pl - NAWRACAJĄCE AFTY W DUŻYCH ILOŚCIACH

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Nawracające afty w dużych ilościach

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam.
Mam problem z aftami. Częściej są jak ich nie ma. Dziś mam w buzi 11 sztuk. Boli tak że nie chce mi sie mówić nie mówiąc o jedzeniu czegokolwiek. Byłam u stomatologa. Kazał częściej zmieniać szczoteczkę. Pytał kiedy się nasilają - przed czy po miesiączce ale to nie ma żadnego związku. One są na okrągło. Zapisał Sachol, Dezaftan, Aftin, Vagothyl, Dentosept ... Wszystko pomaga ale tylko na chwilę.
Jestem alergiczką. Odczulam się od trzech lat.
Zmagam się z nimi od ponad roku. Nikt nie potrafi mi pomóc i nakierować. Chciałabym wiedzieć co robić dalej. Czy może jakieś badania? Może krew?
Przecież coś musi być powodem, że ciągle pojawiają się nowe.

Tagi publikacji: afty, anemia, krosty w buzi, niedobór żelaza, hiv

Lekarz:

Witam, jak Pani zapewne wie przyczyna powstawania i nawracania aft nie jest znana. W przypadku nawracania sugeruję się wykonanie morfologii krwi, poziomu witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza, w celu wykluczenia anemii i niedoboru tych składników. Można również wykonać badanie poziomu immunoglobulin w celu wykluczenia zaburzeń odporności humoralnej. Sugeruje się również badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV, które jest wymieniane jako jedna z przyczyn nawracania aft. Proponuję również konsultację z laryngologiem - niekiedy w przypadku bardzo nasilonych nieustępujących zmian stosuje się leczenie niewielkimi dawkami sterydów i w razie konieczności laryngolog zaleci Pani taką terapię. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi