LekarzPomaga.pl - NAWRACAJĄCE SWĘDZENIE/BÓL UCHA

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Nawracające swędzenie/ból ucha

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,

Ostatnio 2 razy miałem nawracający ból ucha (odstęp 3 miesiące ) . Po kilku dniach przechodzi. Już kiedyś kilka lat temu miałem podoba sytuacje, chyba z tym samych uchem ale nie jestem pewien. Wcześniej w życiu mnie uszy nie bolały.
Dodatkowo ostatnio było ucho bardzo zatkane wydzielina. Płukałem środkami typu autistone i trochę pomagało ale jak próbowałem trochę udrożnić kanał to zauważyłem na patyczku coś czarnego, zupełnie czarnego.
Teraz nie boli ale czuje dyskomfort ( swędzenie etc ) i tak jakby zaczynał się kolejny "atak". Zrobiłem zdjęcie patyczka z tym czarnym.

Informacje dodatkowe:

brak

Załączniki:

Tagi publikacji: ból ucha, swędzenia ucha, swędzenie w uchu, zapalenie ucha, błona bębenkowa

Lekarz:

Szanowny Panie, Opisane objawy mogą świadczyć o nawracającym zapaleniach. Żeby postawić odpowiednią diagnozę należy przeprowadzić badanie laryngologiczne i ocenić wzrokowo przewód słuchowy zewnętrzny, błonę bębenkową itp. W razie zalegającej woskowiny, zostanie ona usunięta co pozwoli uzyskać odpowiedni obraz. Etiologia zapaleń może być wirusowa, bakteryjna, a także grzybicza. W razie wątpliwości można wykonać badanie bakteriologiczne (pobranie wydzieliny z ucha i ocena jaka bakteria jest przyczyną ewentualnego zakażenia oraz jej wrażliwość na antybiotyki), a także mykologiczne (ocena jaki gatunek grzyba wywołuje np. nawracające zakażenia).
Jeśli przyczyną dolegliwości nie będzie zakażenie, to badanie laryngologiczne, również pozwoli je wykluczyć. Czarny ślad na patyczku może świadczyć o zakażeniu grzybiczym, może jest to zhemolizowana krew, która znalazła się w przewodzie słuchowym po wcześniejszej ingerencji patyczkiem i uszkodzeniu ucha. W obecnej sytuacji sugeruję zgłoszenie się do lekarza laryngologa, który oceni uszy i pokieruje dalszą diagnostyką i leczeniem.
Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi