LekarzPomaga.pl - NURKOWANIE PROBLEM Z UCHEM

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Nurkowanie problem z uchem

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
od kilku lat mam problem ze spływającą wydzieliną do gardła - zółta, często z małymi grudkami (żółtymi), lekarz nic nie stwierdził ( nie było ani tomografii, ani innych badań), tydzień temu kończyłam kurs nurkowania, były 4 nurkowania do 18 metrów. W trakcie nurkowania wydzieline udało mi się odkrzstuszać, pojawiła się jasnoczerwona krew w ślinie i duży problem z wyrownaniem ciśnienia w uszach. Przy schodzeniu juz na 6metrach był potworny rozsadzający ból głowy i uszu, wydawało mi się, że udało mi się w końcu wyrównać ciśnienie, bo bez problemu zeszłam na 16 metrów, problem był także przy wypływaniu z głębokiej wody na płytką- bulgotanie w uszach, ból.
Po każdym wyjściu z wody- krew spływająca do gardła. Do tej pory są jeszcze nitki krwi w ślinie, ale największym problemem jest lewe ucho.
Pogorszył się bardzo słuch, plus szumy (jakby bicie serca) - lewe ucho, nie jest to przyjemne, szczególnie wieczorami przed snem. W uszach co jakiś czas strzela. Mam cichą nadzieję, ze nie zostanę z tymi szumami na zawsze.
Laryngolog stwierdził obrzęk (zaczerwienienie) w nosie i obrzek uszu( lewe bardzo,prawe mniej)
przepisał krople do nosa Fanipos i tabletki Telfexo, 2x1dawce.
Mija tydzień i nie widzę poprawy.
Co mogą Państwo doradzić, jakie badania, czy to minie, czy w trakcie podstawowego badania uszu w gabinecie laryngologicznym lekarz jest w stanie stwierdzić coś więcej niż obrzęk?(pęknięcie błony bębenkowej, uszkodzenie komórek rzęskowych,itp)?
Czytam o szumach w uszach i ludzie walczą z tym po kilka lat, przy czym u mnie jest przyczyna urazu, więc może będzie łatwiej o diagnozę. Jakie badania mogę wykonać, jaki uraz może powodować podobne objawy?
Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

Informacje dodatkowe:

Prosiłabym o pomoc lekarza/laryngologa mającego doświadczenie z problemami nurków.

Tagi publikacji: ucho, błona bębenkowa, nurkownaie, szumy uszne, krew w uszach, niedosłuch

Lekarz:

Witam, gdyby doszło do pęknięcia błony bębenkowej w trakcie nurkowania to z pewnością laryngolog by to zobaczył badając ucho, tak więc myślę, że taki uraz jest mało prawdopodobny. Natomiast często po nurkowaniu (zwłaszcza u osób niedoświadczonych, które mają problemy z wyrównywaniem ciśnienia) mogą wstępować takie dolegliwości jak szumy uszne. Tak jak Pani pisze w przeciwieństwie do innych rodzajów szumów te spowodowane nurkowaniem z dużym prawdopodobieństwem ustąpią po pewnym czasie samoistnie - leczenie ma tu zapewne niewielkie znaczenie (wspomagające), trzeba uzbroić się w cierpliwość i pozostawać pod kontrolą laryngologa. Natomiast w związku z tym, że odczuwa Pani również pogorszenie słuchu warto by było dodatkowo wykonać audiogram i tympanogram - to pozwoli ocenić czy słuch jest prawidłowy, a jeżeli nie to czym spowodowany jest niedosłuch. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi