LekarzPomaga.pl - ODSTAWIENIE STERYDU DONOSOWEGO

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Odstawienie sterydu donosowego

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Jackowska

Specjalista medycyny rodzinnej oraz endokrynolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry pytanie do endokrynologa!
Momester stosowany w trakcie i po katarze i obustronnym zapaleniu uszu
Syn 8lat,przez 15 dni brał steryd donosowy Momester 2 razy dziennie po jednym psikniecu do każdej dziurki nosowej (4 psiki dziennie), wczoraj 16 dnia i dziś 17 dnia podałam tylko raz dziennie czyli 2psiki (podałam rano) bo pojawiła się candida w buzi (lekarz twierdzi że można ten steryd stosować długotrwale bezpiecznie obecnie nos jest drożny)buzia dziecka posmarowaną fioletem
Moje pytanie brzmi czy można odstawić ten steryd z dnia na dzień czy raczej trzeba stopniowo i jak schodzić z podawania tego sterydu donosowego żeby nie uszkodzić dziecku nadnerczy.

Informacje dodatkowe:

Autyzm dziecięcy
Syn po obustronnym zapaleniu uszu koniec infekcji 30.12 2019r
Ostatnio antybiotyk na zapalenie uszu (zakończone podawanie)łącznie z sinupretem(zakończone podawanie) momesterem donosowym.

Tagi publikacji: steryd donosowy, katar obustronny, zapalenie uszu, momester

Lekarz:

Witam serdecznie
Momester jest sterydem podawanym miejscowo. W zaleceniach odnośnie stosowania leków podawanych drogą wziewną czy dooskrzelową (inhalacje), nie znalazły się zalecenia odnośnie powolnego odstawienia takich preparatów, jak to ma miejsce w przypadku kortykosteroidów podawanych doustnie (już po 7 dniach stosowania należy te leki odstawić powoli). Tak jeżeli chodzi o zalecenia. Wiemy natomiast że może zdarzyć się niedoczynność kory nadnerczy po długotrwałym stosowaniu leków zawierających kortykosteroidów drogą zwłaszcza dooskrzelową gdzie aspiracja leku jest całkiem duża. Biorąc jednak pod uwagę dość krótki czas podawania dziecku leku oraz substancję czynną (mometazon), jak i to że przez dwa dni stosowała Pani zredukowaną dawkę, nie powinno to działanie niepożądane się pojawić, i wydaje się że lek można odstawić bezpiecznie.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi