LekarzPomaga.pl - OLBRZYMI MIGDAŁ PRAWY, PRZEZIĘBIENIE I BÓL GARDŁA

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Olbrzymi migdał prawy, przeziębienie i ból gardła

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry.

W poniedziałek po weekendowej walce na własną rękę z przeziębieniem, myśląc, że sprawa jest skończona odczuwałem pewien ból gardła. Wraz z upływem dnia ból się nasilał aż w końcu gdy nadeszła noc osiągnął swoje apogeum. Bardzo znacząco powiększyły mi się migdałki, w szczególności migdał prawy, który jako jedyny odczuwam.
Następnego dnia po ciężkiej walce udało mi się dotrzeć do pani laryngolog, która po przebadaniu przepisała mi antybiotyk (augmentin), trilac i pozostałe leki uzupełniające.
Pierwszą dawkę antybiotyku przyjąłem we wtorek o godzinie 21 30, miałem ciężką noc, następnie kolejną o 9 30 rano. Do godziny 14 czułem się bardzo źle z moim gardłem po czym zacząłem odczuwać olbrzymią poprawę (ustający ból, wyraźniejszy głos), lecz od godziny 20 znów zacząłem odczuwać narastający ból. Zaobserwowałem, że mój prawy migdał niejako "zaatakował" część mojego podniebienia ze strony tego migdałka, co bardzo mnie zaniepokoiło. Wziąłem kolejna dawkę augmentin o 21 30 i po 3 godzinach położyłem się spać. Spałem co prawda lepiej, ale zawsze oddychając przez usta, co wysuszało moje usta i gardło co przyczyniało się do pogłębiania bólu przy połykaniu (lżejszego niż nocy poprzednich). Jest godzina 9:00 za 30 minut wezmę kolejną dawkę antybiotyku, dawkę czwartą (jest ich w sumie 14). Niepokoi mnie fakt, że mimo spożywania lekarstw, antybiotyku i znajdowania się w ciepłych warunkach ma miejsce wspomniana sytuacja czyli rozszerzanie się problemu na podniebienie co powoduje ból, ucisk i emanację na prawe ucho (delikatną). Nie jestem przekonany czy badanie zostało zrobione na tyle poprawnie by móc, że antybiotyk w tej sytuacji pomoże. Dodatkowo zastanawiam się czy nie są to problemy innego typu jak guz, mononukleoza czy inne powikłania.
Mam świadomość, że jest to wczesna faza kuracji antybiotykowej, ale przyznam szczerze, że pogłębiający się problem w jej trakcie bardzo mnie zaniepokoił.

Informacje dodatkowe:

W przeszłości miałem problemy z powiększonymi do olbrzymich rozmiarów migdałkami, lecz za każdym razem otrzymywany przeze mnie antybiotyk przynosił natychmiastową poprawę. Nigdy wcześniej nie zdarzyło mi się by migdał rozszerzał się na podniebienie powodując opuchliznę, w szczególności podczas kuracji antybiotykowej.

W 2010 roku przeszedłem zabieg wszepiania płytek tytanowych do żuchwy, po jej złamaniu.

Od pewnego czasu wiem, że moje migdały nie spełniają swojej funkcji i mam je usunąć, lecz odkładałem tej moment zawsze na później ze strachu i niechęci do stołów operacyjnych.

Tagi publikacji: powiększony migdał, migdałki, przeziębienie, ból gardła, przełykanie śliny, gorączka, antybiotyk

Lekarz:

Witam, nie zawsze ból gardła i migdałków jest spowodowany infekcją bakteryjną, w dużej części przypadków są to infekcje wirusowe i antybiotyk niewiele tu pomoże - organizm musi sobie poradzić z tym sam i po prostu trzeba dać mu czas. Laryngolog zadecydował o włączeniu antybiotyku (zapewne były ku temu jakieś przesłanki) i należy stosować go do końca zgodnie z zaleceniami, ale możliwe, że poprawa nie nastąpi od razu i trzeba na nią będzie poczekać aż organizm sam zacznie się bronić. Ponowna konsultacja z lekarzem będzie wskazana jeśli będzie Pan wysoko gorączkował i ta gorączka będzie się utrzymywała pomimo leczenia (trzeba wtedy wykluczyć możliwość wytworzenia ropnia okołomigdałkowego), natomiast jeśli takiej gorączki nie ma to trzeba tylko cierpliwie czekać. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi