LekarzPomaga.pl - PROBLEM Z JĘZYKIEM

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Problem z językiem

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry, w środę 29 września podczas pracy dostałem gorączki, myślałem że to zwykłe przeziębienie, ból gardła, gorączka, o dziwo bez kataru ani kaszlu. Od tamtego czasu po antybiotyku(do środy 7.10) ból gardła ustawał z dnia na dzien ale w godzinach wieczornych pojawiał się na nowo, dzisiaj postanowiłem zrobić zdjęcie jamy i zobaczyłem to.. prosiłbym o odpowiedź co to może być, czy może być to nowotwór?

Jedyny dyskomfort jaki odczuwam to ból przy przełykaniu

Informacje dodatkowe:

W środę 29 września podczas pracy dostałem gorączki, myślałem że to zwykłe przeziębienie, ból gardła, gorączka, o dziwo bez kataru ani kaszlu, od tamtego czasu ból gardła ustawał ale w godzinach wieczornych pojawiał się na nowo, dzisiaj postanowiłem zrobić zdjęcie jamy i zobaczyłem to.. prosiłbym o odpowiedź co to może być, czy może być to nowotwór?

Załączniki:

Tagi publikacji: grzybica, zmiany grzybicze, patogen na języku, biały język

Lekarz:

Dzień dobry, biorąc pod uwagę podane przez Pana informacje, w tym stosowany w ostatnim czasie antybiotyk, w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę zmiany o charakterze grzybiczym. Proponuję zastosować w tej sytuacji leki p/grzybicze, są to preparaty dostępne na receptę, więc konieczna będzie wizyta u lekarza np. rodzinnego, dodatkowo wspomagająco można płukać jamę ustną płynem zawierającym chlorheksydynę (dostępne w aptece bez recepty), dbać o higienę jamy ustnej i ograniczyć spożywanie węglowodanów. W przypadku braku poprawy warto wykonać wymaz z języka wraz z antybiogramem, który w przypadku wyhodowania patogenu wskaże na jakie konkretnie leki jest wrażliwy. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi