LekarzPomaga.pl - PROBLEM Z PRZEŁYKANIEM ŚLINY, SUCHOŚĆ W GARDLE.

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Problem z przełykaniem śliny, suchość w gardle.

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Jackowska

Specjalista medycyny rodzinnej oraz endokrynolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie. Od dłuższego czasu mam problemy z połykaniem śliny. Jest to wrażenie, jakby w gardle coś zalegało.
Jednocześnie pojawiają się sytuacje (głównie w nocy), gdy nie mam w ogóle śliny (okropna suchość w buzi) a uczucie zalegania "gęstwiny" w gardle pozostaje. Do tego dochodzą duszności oraz pomimo braku kataru, mam zatkany nos. Muszę często odchrząkiwać. Często choruję. Przyjmowałem sterydy donosowe, pekto drill, clarta oraz inhalacje z NaCl i Nebbud celem zmniejszenia dolegliwości duszności. Również wziewy: atimos i alvesko. Nos dalej zatkany bądź drożna jedna lub druga dziurka. Obecnie ratuję sie Xylometazolin co na jakiś czas pomaga. Leki wziewne pomagały lecz po ostatniej infekcji (ok. 4 tygodnie temu) uczucie duszności nie ustępuje. Wrażenie zalegającego czegoś w gardle nasiliło się (jak wspomniałem) do tego stopnia, że mam problem z połykaniem śliny. Przy myciu zębów czasem mam odruch wymiotny. Antybiotyk jaki przyjmowałem przy ostatniej infekcji to Zinoxx. Nie miewam zgag. Może to głupio zabrzmieć ale czasem również mam uczucie "delirki".

Tagi publikacji: Problem z przełykaniem śliny, suchość w gardle, suche gardło, duszności, podrażnienie błony śluzowej przez leki przeciwzapalne

Lekarz:

Witam serdecznie
Przez długi okres stosował Pan dużą ilość leków i preparatów. W tym glikokortykosteroidów, o bardzo silnym miejscowym działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Wpływają one objawowo na rozwój zapalenia, nie działając na przyczynę. Na dłuższą metę nie jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ potęguje dolegliwości. Jak i sprawia, że błona śluzowa staje się mniej odporna na czynniki zewnętrzne. Prawdopodobnie ma Pan podrażnione gardło,przez długotrwałe stosowanie leków podrażniających błonę śluzową, do psikania czy wziewnych, jak również antybiotykoterapii. Proponuję zatem możliwie odstawić wszystkie preparaty, które mogą drażnić gardło i zastosować preparaty łagodzące typu Glosal czy Gardvit A+E. Proszę również pamiętać że błona śluzowa potrzebuje trochę czasu do regeneracji. Długo utrzymujący się nieżyt górnych dróg oddechowych z obrzękiem gardła i katarem słabo reagujacym na leczenie może być objawem alergii. Obecnie jest sezon nasilonych alergicznych niezytów. Proponuję zatem włączyć do leczenia lek przeciwalergiczny np zawierający cetyryzynę lub loratadyne (dostępne w aptece bez recepty). Leki te mają również działanie przeciwzapalne i zmniejszające obrzęk (zwłaszcza loratadyna). W dalszej kolejności w przypadku braku poprawy, celem określenia czynnika etiologicznego można by wykonać wymaz z gardła, podstawowe badania z krwi (morfologia, crp - celem oceny stanu zapalnego).

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi