LekarzPomaga.pl - PROBLEMY Z JĘZYKIEM

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Problemy z językiem

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Od 3 miesięcy mam czerwony język i uczucie takie jak przy poparzeniu języka gorącym płynem, nieco powiększona ślinianka z prawej strony. Język przy jedzeniu mnie szczypie. Początek tej dolegliwości nastąpił w czasie remontu drewnianego domu, usuwanie grzyba i rozpylanie środków grzybojczych /ocet, bielinka, Ace itp na bazie chloru/. Ale może to tylko zbieg okoliczności, w ubiegłym roku też miałem taki remont bez objawów zatrucia czy alergii na grzyby, chlor/?/

Informacje dodatkowe:

19 lat temu miałem zabieg bay-passów, cały czas biorę leki:Pulsaren 10 mg, Bisocard 5 mg, Acard 75 mg, Cynarex, Zotral 50 mg, Venescin forte, Ranigast max, Nolpaza 20 mg oraz co jakiś czas kuracja Mumio tabl, tran z rekina

Załączniki:

Tagi publikacji: język, zapalenie języka, grzybica języka

Lekarz:

Witam, podawane przez Pana dolegliwości sugerują zapalenie języka. Przyczyny takiego zapalenia mogą być różne i wymagają poszerzenia diagnostyki. Przede wszystkim bierze się pod uwagę przyczyny infekcyjne (infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe), aby to zweryfikować wskazana jest konsultacja z laryngologiem i ewentualne wykonanie wymazu z języka w kierunku bakterii i grzybów. Inną przyczyną problemu może być zły stan uzębienia lub też źle dopasowane protezy zębowe i dlatego zaleca się w takich przypadkach konsultację ze stomatologiem. Proponuję także zastosować przez jakiś czas suplementację witamin z grupy B (B complex), gdyż niedobory w zakresie tych witamin mają negatywny wpływ na stan błon śluzowych i mogą dawać takie dolegliwości. Warto przy tym oznaczyć poziom witaminy B12, której niedobory w największym stopniu przyczyniają się do takich problemów. Proszę także postarać się unikać przez jakiś czas picia gorących płynów i jedzenia gorących posiłków - niech wszystko będzie spożywane w temperaturze pokojowej, aby dodatkowo nie podrażniać błony śluzowej języka.
Natomiast nie sądzę, aby zapalenie języka miało związek z środkami chemicznymi stosowanymi w trakcie remontu - mogłoby to spowodować podobne dolegliwości, ale po kilku dniach od ustania ekspozycji na te środki powinny one całkowicie ustąpić i nie ma możliwości, aby przez 3 miesiące powstałe w ten sposób zmiany nie wygoiły się. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi