LekarzPomaga.pl - PROBLEMY Z KATAREM, ZATOKAMI I CHRAPANIEM

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Problemy z katarem, zatokami i chrapaniem

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,
Odkąd pamiętam mam przewlekle problem z zatokami, katarem, oraz od co najmniej kilku lat z chrapaniem. Tak, mam alergie (nie mowie jednak o katarze alergicznym), oraz skrzywiona przegrodę nosa (jednak po zdjęciu lekarz powiedział, ze skrzywienie jest nieznaczne I nie warte operowania, później miałem złamany nos, wiec może skrzywienie jest większe, a może nie)
Co do chrapania - głownie gdy śpię na plecach, czasami jest na tyle głośne i irytujące, że spiąć jestem w stanie je usłyszeć co tak jakby – przebudza mnie, ostatnio zauważyłem też tak jakby krótkie przyblokowanie oddechu w momencie "najsilniejszego" chrapania, w momencie gdy mam dodatkowo niedrożne zatoki - przeziębienie. Towarzyszy temu czasami wyschnięte rano gardło/podniebienie. Często rano jestem też zmęczony mimo snu po 7, czy 8 godzin. Co do nosa, zatok – gdy już się przeziębię to zwykle równo 7 dni mam zawalone zatoki. Zdecydowanie problemy z zatokami zdarzają mi się częściej niż u przeciętnej osoby. Katar, czy bardziej cieknący nos towarzyszy mi też np przy bieganiu, ziewaniu, nagłej zmianie temperatury, itp. Czasem leżąc na plecach, czuje ze wydzielina spływa mi do przełyku. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale czasami (może to być raz na 2 miesiące, a może być parę razy w tygodniu) czuje jakby uciskający ból z tyłu głowy, kojarzący się z nerwobólem)
Aby było prościej, moje pytania są następujące:
1. Jak zabrać się za rozwiązanie tych problemow, od czego zacząć? Jako że chrapanie może być powiązane z zatokami, a zarazem mogą to być 2 odrębne problemy.
2. Czy prawda jest i jeśli tak to dlaczego, że zabiegów laserowych na podniebienie nie powinno wykonywać się przy bezdechu sennym, a jedynie przy problemie “zwykłego chrapania”? Czytałem o tym w przypadku zabiegu laserowego LAUP
3. Co może być przyczyną i rozwiązaniem (trwałym) problemu z zatokami, czytałem m.in. o konchoplastyce, balonikowaniu I paru innych opcjach - szczerze, nie bardzo chciałbym poddać się standardowej operacji przegrody nosa.
4. Co jest przyczyna tego, że po alkoholu, a chyba najczęściej po winie – blokują mi się zatoki, czy to jakaś reakcja alergiczna?
Zaznaczę, że mieszkam za granicą i będąc w Polsce będę miał około miesiąca czasu na wszystkie zabiegi, wizyty, itd, czy jest szansa wyrobić się w takim okresie? Chodzi mi o to czy organizm fizycznie wyrobi, bo technicznie będę raczej korzystał z prywatnych zabiegów.
5. Skąd bierze się cieknący nos własnie choćby podczas biegania? Jest to trochę...głupie, nienormalne i przeszkadza kiedy trzeba biec i w biegu czyścic nos...

Dziękuję bardzo i życzę miłego dnia

Informacje dodatkowe:

Czasami przyjmuje tabletki na katar sienny, jednak jest to dość rzadko. Zabiegi - nastawianie złamanego nosa (jednak przegrodę nosowa miałem skrzywioną już wcześniej i problemy występowały tak samo wcześniej jak teraz)

Tagi publikacji: chrapanie, zabieg operacyjny zatok, krzywa przegroda nosowa, problemy z chrapaniem, operacja nosa, cieknący nos

Lekarz:

Szanowny Panie, rozwiązywanie swoich problemów powinien Pan zacząć od wizyt u specjalisty : alergologa i laryngologa . Według mnie w pierwszej kolejności należy wykonać szczegółowe testy alergiczne : być może wystarczy wówczas stosowanie właściwych leków ( sterydów donosowych oraz leków przeciwhistaminowych) i problem chrapania i uczucia zatkanego nosa zniknie . Dodatkowo, rownolegle do testów alergicznych , sugeruję wizytę u laryngologa i wykonanie tomografii komputerowej zatok- jest to badanie bardziej dokładne niż zdjęcie rtg, na tej podstawie lekarz będzie mógł ocenić czy rzeczywiście istnieje u Pana problem przewlekłego zapalenia zatok i czy ma on związek z alergią czy też ze skrzywioną przegrodą lub nawracającymi infekcjami. Po ocenie CT laryngolog zdecyduje czy i jaki ewentualnie zabieg będzie dla Pana najlepszy - taką decyzję może podjąć tylko laryngolog po osobistej konsultacji . Jeśli chodzi o zabieg LAUP , to rzeczywiście zaleca się go jedynie w przypadku zwykłego chrapania- wtedy wówczas jego przyczyną jest po prostu zapadające się podniebienie, które poddawane jest zabiegowi , zaś w przypadku bezdechu nocnego przyczyny chrapania są inne-mogą być to przyczyny obwodowe, związane ze zwężeniem dróg oddechowych ( zwykle zwiotczenie mięśni w gardle) oraz ośrodkowe , związane z zaburzeniami neurologicznymi. Decyzja o tym czy w Pana przypadku jest zasadność takiego zabiegu również należy do laryngologa.Po wypiciu alkoholu może dochodzić do reakcji alergicznej , tym bardziej , że zwykle ma to u Pana miejsce po wypiciu wina ( które produkowane jest przecież z owoców, mogą tez zachodzić krzyżowe relacje alergiczne ) i dlatego może dochodzić do uczucia zatkania nosa. Na zimnym powietrzu na zasadzie reakcji fizjologicznej nasz nos zaczyna produkować większa ilość śluzu, zaś w czasie biegania i innego wysiłku fizycznego rośnie przepływ krwi przez naczynia krwionośne nosa i dlatego praktycznie każdy z nas ma problem podobny do Pana w postaci „ cieknącego „ nosa na zimnie i przy bieganiu . Reasumując , jak pisałam, Pana problemu musi pomóc rozwiązać w czasie osobistej wizyty alergolog i laryngolog , który pokieruje dalszym postępowaniem. Pozdrawiam serdecznie.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi