LekarzPomaga.pl - PROBLEMY Z KRTANIĄ

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Problemy z Krtanią

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,
mam 18 lat. Od marca 2013 roku mam problemy z krtanią. Zaczęło się o tego, że po dużym wysiłku głosu zacząłem mieć chrypkę(trwała 7 dni i była to pierwsza chrypka w moim życiu). Podleczyłem się trochę, ale potem znowu nadwyrężyłem krtań(3 dniowa chrypka). Znowu ją podleczyłem. Od tamtego momentu zaczęły się problemy. Na początku miałem lekką chrypę z rana i po alkoholu. Potem coraz bardziej mi się pogarszało. Od marca brałem 6 antybiotyków, wszystkie chyba możliwe spektra działania, które nic nie dały, byłem w szpitalu, który nic nie dał, miałem badania, wymazy, które nic nie wykazały, leczono mnie już nawet na Chlamydię i to nic nie dało. CT zatok i RTG płuc czyste. Przeleczono mnie bardzo dokładnie na grzybicę. Robiłem nawet badania na HIV, to też nie to. Pogarsza mi się po alkoholu. Ciągle czuję naciek i wydzielinę w gardle i krtani. Rano gdy krtań jest sucha ta wydzielina jest gęsta i nie do odksztuszenia, później robi się taka ze mogę ja odksztuszać, ale nie da się jej pozbyć (lekarze już dawali mi leki na pozbycie się jej ale nic nie pomogły) Żeby było zabawniej zimne napoje mi nie szkodzą!!!
Bardzo proszę mi pomóc, wskazać kierunek, co powinienem zbadać? Chciałbym powtórzyć wymaz z gardła, ale dowiedziałem się, że jest sens dopiero po 2 miesiącach od ostatniego antybiotyku. Ostatni wymaz robiłem niestety krótko po antybiotykach, więc może dlatego NIC nie wykazał.
Bardzo proszę o pomoc, bo już nie mam sił na walkę z chorobą.

Lekarz:

Witam, czyli głównym problemem obecnie jest ta zalegająca wydzielina i chrypka? rozumiem, że byłeś badany przez laryngologa - czy stwierdził on coś w badaniu laryngoskopowym - stan zapalny błony śluzowej w obrębie krtani lub gardła? jeśli masz możliwość to zamieść zdjęcie karty informacyjnej ze szpitala (bez danych osobowych). Czy wykluczono refluks żołądkowo-przełykowy - zdarzają się takie objawy jak zgaga, pieczenie w przełyku, cofanie treści pokarmowej do gardła, częste odbijanie? czy palisz papierosy? jakie dokładnie leki poza antybiotykami były stosowane do tej pory?

Użytkownik:

Obecnie problemem jest ciągle uczucie wydzieliny w krtani, lekko zachrypnięty głos i każde słowo nie przychodzi mi z taka łatwością tylko muszę wsadzić w nie lekki, podkreślam lekki wysiłek. Nie palę papierosów, nie miewam zgagi, pieczenia w przełyku, cofania treści pokarmowej i częstego odbijania. Nie miałem badan na refluks i miałem rozpoznane w szpitalu tak jak widać na zdjęciach "ostre zapalenie gardła i krtani" (po pobycie w szpitalu tydzień czułem się dobrze a po 7 dniach wszystko wróciło). Leki poza antybiotykami to: Fluconazole i wziewny Atrovent.

Załączniki:

Tagi publikacji: krtań, chrypka, gardło, wydzielina w gardle, zapalenie krtani, zapalenie gardła, refluks

Lekarz:

Myślę, że przyczyną problemu jest przewlekłe zapalenie gardła i krtani. W takim przypadku występujące objawy są efektem zmian w błonie śluzowej spowodowanych przez długotrwały stan zapalny. Do tych objawów należą między innymi chrypka i uczucie zalegania wydzieliny z potrzebą odkrztuszania (tak jak u Ciebie). Przyczyną nie jest już najczęściej infekcja bakteryjna, grzybicza czy wirusowa, dlatego antybiotyki nie pomagają i prawdopodobnie w kolejnych wymazach z gardła czy z nosa nie wykryje się konkretnego patogenu. Zwykle takie zapalenie ma związek z różnymi czynnikami drażniącymi taki jak dym tytoniowy (dlatego pytałem o palenie papierosów), nadwyrężanie głosu (pisałeś, że pierwsze objawy pojawiły się po wysiłku głosowym, więc warto zastanowić się czy nadal w jakiś sposób nie nadwyrężasz krtani), ponadto wpływ ma na to refluks ma żołądkowo-przełykowy (ale jeżeli nie masz objawów, o które pytałem to jest to dość mało prawdopodobne) oraz alergie. W takim przypadku proponuję ponownie skonsultować się z laryngologiem (pobyt w szpitalu był już dość dawno, a w takich przypadkach wskazane są kontrole), ponadto proszę oszczędzać maksymalnie głos oraz zakupić sobie inhalator (nebulizator) w aptece i robić sobie codziennie inhalacje z soli fizjologicznej. Można po konsultacji z laryngologiem rozważyć wizytę u gastrologa pod kątem ewentualnego refluksu, oraz konsultację z alergologiem. Ale to w zależności od tego co zaproponuje laryngolog. Ogólnie leczenie takiego przewlekłego zapalenia nie jest łatwe i niestety objawy mogą utrzymywać się bardzo długo. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi