LekarzPomaga.pl - PRZYDUSZENIE, OBRZĘK KRTANI, NIEUCIĄŻLIWY BÓL GARDŁA

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Przyduszenie, obrzęk krtani, nieuciążliwy ból gardła

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam.
Jakiś czas temu zostałem mocno przyduszony. Następnego dnia miałem trochę ciężko z oddychaniem i z mówieniem bardzo ciężko. Z biegiem czasu (minęło już 1,5 miesiąca) głos się polepszył ale wciąż gdy jestem zmęczony troszkę ciężko wymówić słowa (urywam końcówki tak jakby głosu brakowało). Oddychanie wróciło do normy na drugi dzień po zajściu. Co jakiś czas pojawia się nie uciążliwy ból gardła i krtań czasami pobolewa. Boli też przy dotyku. Czy mogę to sam wyleczyć?

Tagi publikacji: Przyduszenie, obrzęk krtani, nieuciążliwy ból gardła, chrząstki krtani, problemy z mówieniem, struny głosowe

Lekarz:

Witam, w takim przypadku najlepiej jednak skonsultować się z laryngologiem - należałoby się upewnić, że nie doszło do uszkodzenia chrząstek krtani (złamania, zwichnięcia), czy porażenia strun głosowych. W razie potrzeby laryngolog skieruje Pana dodatkowo na USG krtani, celem dokładniejszej diagnostyki. W przypadku uszkodzeń chrząstek niekiedy wskazana jest interwencja zabiegowa, a przy porażeniu strun głosowych pomaga leczenie foniatryczne (rehabilitacja głosu). Jeżeli laryngolog nie stwierdzi żadnych poważniejszych zmian w badaniu to wskazana będzie tylko obserwacja i czekanie na samoistną poprawę. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi