LekarzPomaga.pl - ZMIANY W JAMIE USTNEJ I NA JĘZYKU

Drogi oddechowe -jamy nosowe, gardło, krtań, oraz narząd słuchu i równowagi

Zmiany w jamie ustnej i na języku

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
Poniższe zmiany mam tak naprawdę od kiedy pamiętam, prawdopodobnie od dzieciństwa. Martwi mnie brak estetyki i ewentualna możliwość rozwoju choroby, na przykład w kierunku nowotworu. Konsultowałam się już z kilkoma laryngologami i lekarzami rodzinnymi, lecz otrzymywałam odpowiedzi, że to nic poważnego, taki urok, ewentualnie stan zapalny. Przy ostatniej wizycie otrzymałam środek przeciwgrzybiczy do pędzlowania języka, lecz też nic się nie zmieniło. Język dalej jest cały popękany, a w miejscu kubków smakowych i gardła znajdują się powiększone grudki. Nie sprawia mi to bólu, jednak obawiam się czy nie jest to na przykład choroba HPV. Test jest kosztowny, więc nie chcę wykonywać go bez podejrzeń. W miejscu intymnym także posiadam specyficzne grudki, ale każdy ginekolog twierdzi, że to jedynie gruczoły i nie mam czym się martwić. Najbardziej martwią mnie grudki na gardle - lekarz u którego byłam twierdził że może być potrzebna gastroskopia, bo mogą być one wynikiem problemów z przełykiem. Zależy mi aby doprowadzić język do normalnego wyglądu.

Informacje dodatkowe:

Na stałe przyjmuje leki antykoncepcyjne Vines

Załączniki:
Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć czy występują u Pani takie objawy jak: zgaga, uczucie cofania się treści pokarmowej, suchy kaszel i chrypka szczególnie w godzinach porannych ? czy był wykonany wymaz w kierunku infekcji bakteryjnych i grzybiczych ? czy wykonywała Pani jakieś badania laboratoryjne takie jak morfologia czy witaminy z grupy B ?

Użytkownik:

Dzień dobry, zdarza się zgaga. Cofanie nie, ale bardzo łatwo u mnie o odruch wymiotny. W kwestii badań też lekarze nie uważali że są konieczne. Leki typowo antygrzybiczne w kierunku candidy miałam, ale nic nie dawały. Kaszel i chrypa się zdarzają, zwłaszcza jak Pani zauważyła rano.

Tagi publikacji: zmiany w jamie ustnej, zmiany na języku, brodawki okolone języka, hpv

Lekarz:

Zmiany przedstawione na zdjęciach to najprawdopodobniej powiększone brodawki okolone języka. Objawy, o których Pani wspomniała w odpowiedzi na pytanie dodatkowe (okresowo występująca zgaga, kaszel i chrypa, szczególnie w godzinach porannych) mogą świadczyć o chorobie refluksowej przełyku, w przebiegu której może dochodzić do powiększenia brodawek okolonych języka, na skutek drażnienia ich przez cofającą się kwaśną treść pokarmową. Nie wymaga to jednak wykonywania gastroskopii, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, z tego powodu, że schorzenie to rozpoznaje się głównie na podstawie objawów klinicznych i reakcji na zastosowane leczenie, ponieważ u zdecydowanej większości pacjentów z chorobą refluksową przełyku w badaniu endoskopowym nie stwierdza się nieprawidłowości. W celu weryfikacji czy powiększenie brodawek okolonych języka ma związek z chorobą refluksową przełyku można zastosować przez miesiąc terapię inhibitorem pompy protonowej (np. preparat esomeprazolu) w dawce standardowej, raz dziennie na czczo, co najmniej pół godziny przed posiłkiem (leki te dostępne są na receptę, którą można uzyskać od lekarza POZ) oraz zastosować dietę antyrefluksową, której główne założenia to: spożywanie regularnych posiłków (4-5 w ciągu doby), o małej objętości, unikanie tłustych, obfitych posiłków, alkoholu, napojów gazowanych, owoców cytrusowych, słodyczy. Redukcja dolegliwości oraz zmniejszenie się brodawek okolonych po zastosowaniu wymienionego wcześniej leku oraz zmiany stylu życia będzie przemawiać za tym, że przyczyną ich powiększenia rzeczywiście może być choroba refluksowa. W związku z tym, że do tej pory nie została wykonana żadna diagnostyka, a powiększone brodawki okolone budzą Pani niepokój, proponuję wykonać w pierwszej kolejności badania laboratoryjne, takie jak morfologia, poziom żelaza, glukozy ferrytyny, kwasu foliowego, witaminy D3 oraz witamin z grupy B oraz wykonać wymaz z języka w kierunku bakterii i grzybów. Powiększone brodawki okolone mogą być również objawem zakażeń wirusowych (m.in. wirusem HPV oraz EBV) czy alergii, dlatego też po wykonaniu w/w badań i wykluczeniu m.in. niedoborów witaminowych, niedokrwistości, zakażeń bakteryjnych i grzybiczych proponuję udać się na konsultację do periodontologa, który obejrzy język i zaproponuje poszerzenie diagnostyki jeśli będzie taka konieczność. Z uwagi na aktualną pandemię oraz fakt, że zmiany te występują u Pani już od dłuższego czasu, proponuję wykonać to w trybie planowym, najlepiej jak sytuacja epidemiologiczna się ustabilizuje. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi