LekarzPomaga.pl - KONSULTACJA WYNIKÓW TK, PRZEWLEKŁA NIEWYDOLNOŚĆ NEREK

Układ moczowy -choroby nerek

Konsultacja wyników TK, przewlekła niewydolność nerek

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, bardzo proszę o interpretację wyników Tk z fazą urografii po 10 i 30 min
"Wysoko ustawiona prawa kopuła przepony. Nadnerczy nie powiększone l. Nerki w położeniu typowym w normie wielkości o gładkich obrysach, ukm-y symetrycznie wyszłam z oceniający mocz. W nerce prawej drobne ubytki warstwy korowej-zmiany pozapalne? Podmiedniczkowe zwężenie i krety przebieg lewego moczowodu nieco szersza miedniczka lewej nerki. Krety przebieg prawego moczowodu. w topografii w domu po lewej ognisko torbielowate wielkości 19x11mm.

Informacje dodatkowe:

Mam przewlekłą niewydolność nerek z powodu małej ilości moczu bez leków moczopędnych. Kreatynina jest w normie ok 80 gfr 60 Martwi mnie najbardziej że gdy nie przyjmuje leków moczopędnych to zatrzymuje mi się woda w organizmie przebieram na wadze i oddaje ok 300-500mm na dobę.

Tagi publikacji: przewlekła niewydolność nerek, mocz, poszerzenie miedniczki nerkowej, torbiel nerki, odpływ moczu

Lekarz:

Szanowna Pani, w załączonego opisu wynika, że w nerce prawej opisano ubytki warstwy korowej co zwykle ma miejsce w przewlekłej niewydolności nerek (która u Pani była rozpoznana), w opisie sugerowane jest podłoże pozapalne ubytków co również mogło być przyczyną takich zmian.
Przewężenie moczowodu lewego (w zależności od nasilenia zmian) może powodować utrudniony odpływ moczu co z kolei może wpłynąć na poszerzenie miedniczki nerkowej. Być może będzie wymagana dalsza diagnostyka celem określenia przyczyny zwężenia moczowodu (utrudniony odpływ moczu może być przyczyną niewydolności nerek).
Opisane ognisko torbielowate jeśli znajduje się w nerce i jest to torbiel prosta nerki, nie daje objawów - wówczas nie wymaga leczenia, tylko obserwacji i kontrolnego usg raz w roku.
Zmniejszona ilość oddawanego moczu jest jednym z objawów niewydolności nerek, wymaga diagnostyki celem ustalenia rozpoznania i następnie dalszego postępowania. Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi