LekarzPomaga.pl - BÓLE GŁOWY, APATIA, CIĄGŁE ZMĘCZENIE

Układ nerwowy -mózg, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe

Bóle głowy, apatia, ciągłe zmęczenie

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam.moja 18 letnia córka od jakichś 4 lat cierpi na zmęczenie,apatię,którym towarzyszą bóle głowy,brak
apetytu,czasem
dolegliwości żołądkowe.Początkowo takie okresy osłabienia wiązaliśmy z okresem dojrzewania,te objawy zbiegły się mniej wiecej z wystąpieniem pierwszej miesiączki u córki.Pojawiały raz w miesiącu,po paru dniach odpoczynku mijały,ale towarzyszyły córce reglarnie.Z czasem to zjawisko przybrało na sile.Czas tych dolegliwości zaczął się wydłużać.Córka przyjmowała,za radą lekarza,magnez.Ostatni rok obfituje w te nieprzyjemne objawy.Córka w ostatnich miesiącach była 2 razy diagnozowana w szpitalu,ale to nie dało odpowiedzi.Wiemy na pewno ,że w jakimś momencie przeszła mononukleozę,a powiedziano nam,że długi czas po tej chorobie człowiek może być osłabiony.Córka ma też wachania poziomu żelaza od 40 do 240 ug/dl.Ma dość długie i obfite miesiączki.Miała wykonywan a gastroskopię,była przebadana kardiologicznie,konsltował ją nerolog i psycholog,wykonano USG jamy brzusznej,RTG klatki piersiowej.Ze względu na TSH 4,81 zalecono wizytę u endokrynologa,ale dokładniejsze badania i USG okazały się być w normie.Doktor zalecił przyjmowanie magnezu
, witaminy D3,cynk.Jesienią jedziemy na wizytę kontrolną.Córka jest też pacjentką poradni ginekologicznej-przylmje lutenyl.Wyniki badań,które były wykonywane w ostatnim czasie,są w normie.Mam wrażenie,że córka czuje się coraz gorzej.Jest słaba,apatyczna,nie ma siły na najprostsze czynności.Chętnie śpi w ciąg dnia,trudno jej się uczyć.Do tego dochodzą uporczywe bóle głowy,które właściwie cały czas się utrzymują-neurolog zlecił EEG,na wykonanie którego czekamy.Nie wiem jak pomóc córce,ona coraz gorzej funkcjonuje.Mam wrażenie,że to wszystko źle wpłynęło na jej psychikę-córka jest w klasie maturalnej,ma dżo nauki,na którą po prostu nie ma siły.

Informacje dodatkowe:

06.2012-artroskopia kolana,09.2013-kolejna artroskopia
cyclolnamine,lutenyl,refastin,divascan

Lekarz:

Witam, a jakie są wyniki podstawowych badań laboratoryjnych takich jak morfologia krwi, elektrolity, poziom glukozy, mocznika, kreatyniny, badania ogólnego moczu?? czy poza mononukleozą było wykonywane badanie w kierunku boreliozy?? czy były wykonywane jakieś badania obrazowe głowy - rezonans, tomografia?? czy psycholog wykluczył, że złe samopoczucie córki może mieć podłoże psychiczne - nerwicowe, związane z depresją czy dystymią?? bo rozumiem, że nie było konsultacji psychiatrycznej?? czy córka łatwo się stresuje, denerwuje, nadmiernie przejmuje szkołą?? czy uprawia jakieś sporty??

Użytkownik:

Wyniki badań:glkoza 89 mg/dl,kreatynina 0,81mg/dl,mocznik 32 mg/dl
morfologia:WBC 6,85 10e3/ul,NEU 4,47 10e3/ul,NEU% 65,2%,LYM 1,895 10e3/ul,LYM% 27,7%,MONO 0,321 10e3/ul,MONO% 4,69%,EOS 0,097 10e3/ul,EOS% 1,41%,BASO 0,070 10e3/ul,BASO% 1,01%,RBC 4,55 10e3/ul,HGB 14,3g/dl,HCT 42,2%,MCV 92,7fL,MCH 31,3pg,MCHC 34,0g/dl,RDW 11,9%,PLT 185 10e3/ul,MPV 7,75f/L.
Córka nie miała robionych badań pod kątem boreliozy,nie miała też tomografii.W zeszłym roku miała rezonans głowy-drżały jej dłonie i dlatego neurolog skierował ją na to badanie,które zresztą było w normie.Psycholog stwierdził,że z wywiadu psychologicznego i przeprowadzonej rozmowy z córką wynika,że obserwowane u niej objawy nie mają podłoża emocjonalnego i trudno je wiązać z czynnikami psychicznymi.Konsltacji psychiatrycznej nie było.Córka jest osobą spokojną,potrafi być bardzo wesoła,ma poczucie humoru.Stresują ją oczywiście różne trudne do przejścia sprawy czy egzaminy,ale nie zauważyłam,żeby całokowicie nią to zapanowało.Myślę,że potrafi zachować do tego dystans.Nie przeżywa aż tak bardzo jakiejś porażki,potrafi pogodzić się z wieloma rzeczami.Córka bardzo lubi grać w siatkówkę i osiąga w tej dziedzinie sukcesy.Jeździ na nartach,chętnie na rowerze,chociaż problemy z kolanem bardzo ją teraz ograniczają.Mam nadzieję,że wyczerpująco odpowiedziałam na Pani pytanie,pozdrawiam.

Tagi publikacji: Bóle głowy, apatia, ciągłe zmęczenie

Lekarz:

W takim razie proszę jeszcze wykonać u córki badania w kierunku boreliozy, dodatkowo sprawdzić poziom elektrolitów - sód, potas, chlorki, magnez, wapń, fosfor - ponieważ często zaburzenia elektrolitowe mogą powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne. Dla pewności proponuję skonsultować się z psychiatrą - po to aby ostatecznie wykluczyć podłoże psychiczne. Jeśli to niczego nie wykaże to jest taka jednostka chorobowa jak zespół chronicznego/przewlekłego zmęczenia, którego objawy i długoletni okres trwania odpowiadałyby dolegliwościom Pani córki. Niestety nieznana jest przyczyna tej choroby i nie ma skutecznych sposobów leczenia. No ale najpierw trzeba wykluczyć inne możliwości. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi