LekarzPomaga.pl - INTERPRETACJA RM KRĘGOSŁUPA

Układ nerwowy -mózg, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe

Interpretacja RM kręgosłupa

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

od około 1,5 roku mam bóle kręgosłupa lędziowego, czasami ból jest nie do wytrzymania, jakakolwiek aktywność fizyczna pogarsza ten stan. Przesyłam opis RM z prośbą o interpretację.

Opis:Spłycenie fizjologicznej lordozy lędzwiowej. Cechy przebytych zaburzen kostnienia w postaci różnie nasilonych nierównosci płytek granicznych trzonów kręgów L3, L2, L1, Th12, Th11. Obniżeni wysokości i cechy dehydratacji krążka m/kręgowego L5/S1 . Na tym poziomie wiodczna jest tylno-pośrodkowa przepuklina krązka m/kregowego, uciskająca brzuszną powierzchnie worka oponowego, przylegająca do korzeni nerwowych wychodzących z worka oponowego . Otwory m/kręgowe prawidłowe. Na poziomie L4/L5 szerokopodstawna wypuklina krążka m/kregowego, modelująca przednią powierzchnię worka oponowego , zwężająca otwory m/kregowe w których krązek przebiega stycznie do korzeni nerwowych . Na poziomie L2/L3, L3/L4 niewielkie dwuboczne wypukliny krążków m/kręgowych modelujące obustronnie otwory m/kręgowe , bez cech ucisku na korzenie nerwowe.

Tagi publikacji: interpretacja rm kręgosłupa, kręgosłup, ból kręgosłupa, kręgosłup lędźwiowy, korzenie nerwowe, dyski międzykręgowe, wysunięcie dysków

Lekarz:

Witam, z opisu MR wynika, że w odcinku lędźwiowym na dwóch poziomach (L5/S1 i L4/L5) doszło do "wysunięcia" dysków międzykręgowych, co może powodować ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych i stąd dolegliwości bólowe. Zmiany w pozostałym obszarze są mniej zaawansowane i mają mniejsze znaczenie. Jeżeli bóle utrzymują się od dawna, są mocno nasilone i nie ma poprawy po leczeniu zachowawczym (rehabilitacja, leki przeciwzapalne) to należy skonsultować się z neurochirurgiem, bo być może wskazane będzie leczenie operacyjne. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi