LekarzPomaga.pl - NAPADY GORĄCA I KŁUCIA W GŁOWIE - LEKI PRZECIWZAKRZEPOWE I PRZECIWBÓLOWE

Układ nerwowy -mózg, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe

Napady gorąca i kłucia w głowie - leki przeciwzakrzepowe i przeciwbólowe

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam. Proszę o radę w związku w moim ojcem. W wielkim skrócie było tak, że ojciec spadł z drabiny z 3 metrów i pogruchotał obie pięty. Mieszkamy w Norwegii. Obecnie jest nadal w szpitalu tydzień po operacji i ma mocne napady gorąca i pieczenia wewnętrzych narządów, głównie napady gorąca w głowie i kłucie. Zaraz po napadzie gorąca występują problemy z oddechem i uczucie potężnego żaru. Nie śpi obecnie od 3 dni, a jest 3 tygodnie po wypadku, tydzień po operacji.

Tato ma 54 lata i jest stolarzem budowlanym.

PYTANIE

Jak zlikwidować problemy z tymi napadami gorąca, żeby ojciec mógł w końcu iść spać? Jak ojciec próbuje zasnąć to robi się gorąco i głowę mu rozsadza. Dlatego nawet nie próbuje spać. Jest już wykończony, a nie możemy się dogadać z lekarzami, bo mówią, że to stres i tyle. Nic z tym nie robią. Szczegóły niżej. Martwimy się, że to przez złą kombinację leków, np. Klexane z Morfin Epidural (podobno nie można podawać razem, wyczytane w internecie).

PRZED OPERACJĄ DWA TYGODNIE W SZPITALU

Potem w szpitalu czekał na operację pięt dwa tygodnie, ponieważ nogi były opuchnięte. Głównie otrzymując paracetamol, przeciwzakrzepowy klexane i sobril (opis leków niżej). Przed operacją nabrał wstętu do tabletek, bo nie mógł się wypróźnić, nie jadł i był odwodniony.

PO OPERACJI

Operacja była w czwartek 4.10.2018, trwała 9 godzin pod narkozą. Był podpięty pod Morfine Epidural przez kręgosłup. Od soboty po operacji ma wspomniane napady gorąca i problemy ze spaniem. Jeśli to ma znaczenie to mogę dopisać, że ma kupę w kolorze zielonym (zaraz po operacji była popielata).

---

Klexane
https://www.felleskatalogen.no/medisin/klexane-sanofi-aventis-560569

Przeciwzakrzepowe w brzuch raz dziennie wieczorem, cały czas przed operacją aż do wczoraj (10.10.2018), raz na wieczór, po tym było gorąco, ale od soboty po operacji zaczęło być gorąco bardzo, zwłaszcza odkąd była podłączona do kręgosłupa Morfin Epidural (link i opis niżej).

---

Morfin Epidural
https://www.felleskatalogen.no/medisin/morfin-epidural-takeda-561666

Igła w kręgosłup, od operacji w czwartek 4.10.2018 do wtorku 9.10.2018, dawki pomiędzy 9-7-5-3 (to chyba liczba ze sterownika, która dozowała lek). Było lepiej jak zchodzili do 5 około, ale wtedy nogi zaczynały boleć i musieli podnieść do 7 ponownie. Wraz z tym znów było bardzo gorąco i bez snu. Odłączyli to na żądanie ojca we wtorek 9.10.2018, ponieważ czuł się tragicznie z tym paleniem, które odczuwał. Miał to podpięte od 4-9.10.2018.

---

Paracet
https://www.felleskatalogen.no/medisin/paracet-weifa-562628

Przed operacją i trochę po operacji, ojciec przestał brać kiedy podłączyli do kręgosłupa Morfin Epidural, bo się źle czuł. Układ pokarmowy już nic nie chciał przyjmować i cofało mu się.

---

Oxynorm

W sobotę i niedzielę po operacji (6-7.10.2018) zamiast paracetamolu z powodu słabego samopoczucia, napadów gorąca w czasie kiedy miał znieczulenie podłączone do kręgosłupa.

---

Sobril
https://www.felleskatalogen.no/medisin/sobril-pfizer-563995

Tato dostawał ten lek przed operacją. Chyba nasenny.

Informacje dodatkowe:

Wszystko jest we wiadomości.

Lekarz:

Witam, proszę o informację czy po upadku został wykluczony uraz głowy oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych przy pomocy badań obrazowych ? czy leki przeciwbólowe, które tata otrzymuje podawane są tylko zewnątrzoponowo (jak Pani określiła do kręgosłupa) czy były podawane również inną drogą (doustnie, podskórnie, dożylnie) ?

Użytkownik:

Witam,

Uraz głowy wykluczony. Zewnątrzoponowo była podawana Morfin Epidural od operacji do wtorku (czyli 5 dni od czasu operacji). Inne leki przeciwbólowe były podawane doustnie (paracet i oxynorm, na zmianę, bo od paracetu było niedobrze w układzie jelitowym, uczucia zatkania i zgaga, cofanie). We wtorek, czyli od odłączenia, otrzymał tylko dwa czopki (paracet i woltaren). Od tamtego czasu nie przyjmuje leków przeciwbólowych. Przeciwzakrzepowe dalej są przyjmowane (klexane), ostatni wczoraj wieczorem. Tato nie może zamknąć dobrze oczu i zaczyna go palić w głowie, zaczyna się od czubka głowy, potem mrowi, a po reszcie ciała idzie mrowienie. Ma takich ataków dość dużo. Po każdym takim ataku robi się zimno i więcej mrowi (w czasie tego mrowienia czuje ulgę), potem odpocznie trochę i znów wraca gorąc. Zwłaszcza jak próbuje zasnąć.

Pozdrawiam,
[..usunięte przez administratora..]

Tagi publikacji: kłucie w głowie, kłucie głowy, napady gorąca, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwbólowe, morfina

Lekarz:

Raczej nie wiązałabym dolegliwości z jednoczesnym stosowaniem morfiny i Clexane. Ten ostatni lek w przypadku Pańskiego taty jest niezbędny, ponieważ zapobiega żylnej chorobie-zakrzepowo zatorowej u pacjentów poddanych zabiegom chirurgicznym, szczególnie jeśli są unieruchomieni. Ponadto, zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego Clexane nie wykazuje interakcji z morfiną, co mogłoby dawać takie objawy. Przyjrzałabym się tutaj drodze podania leku przeciwbólowego, chodzi mi o podanie zewnątrzoponowe - nie powinno się jednocześnie podawać Clexane i wykonywać znieczulenia zewnątrzoponowego, ponieważ może to powodować powstanie krwiaka śródrdzeniowego. Występuje to co prawda rzadko, ale trzeba wziąć to pod uwagę. Ze względu na to, że tego morfina była podawana zewnątrzoponowo i pojawiły się objawy takie jak bóle głowy, nudności (kilkakrotnie wspominał Pan o cofaniu się) należy również wykluczyć zespół popunkcyjny, który związany jest z niewielką utratą płynu mózgowo-rdzeniowego podczas wkłuwania igły. Jeśli chodzi o trudności z wypróżnieniem, w przypadku taty może być to spowodowane wieloma czynnikami: brak przyjmowania pokarmu, ciągłe przebywanie w pozycji leżącej, mała ilość spożywanych płynów i w końcu zaparcia to jedno z najczęstszych działań niepożądanych morfiny. Żeby ułatwić wypróżnienie się można podać doustnie laktulozę, a w przypadku braku tolerancji we wlewce doodbytniczej. Jeśli zaistniałaby konieczność ponownego leczenia przeciwbólowego proponuję stosowanie leków przeciwbólowych zgodnie z drabiną analgetyczną WHO. W chwili obecnej dostępna jest szeroka gama preparatów, które można podawać różnymi drogami, tak aby pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi