LekarzPomaga.pl - NAWRACAJĄCE BÓLE GŁOWY I DRŻENIE RĘKI

Układ nerwowy -mózg, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe

Nawracające bóle głowy i drżenie ręki

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie,
od kilkunastu lat mam problem z bólem głowy, który potrafi trwać zarówno kilka godzin , jak i kilkanaście dni. Odpuszcza na dzień, dwa, po czym pojawia się ponownie. Z reguły budzę się już z tym bólem, nasila się on w ciągu dnia, towarzyszą mu zawroty głowy, wymioty, zaburzenia równowagi, nadmierna potliwość. Kilka lat temu pojawiał się również zanik czucia w kończynach dolnych. Ponad rok temu zaczęła mi drgać prawa ręka. Trwało to około dwóch tygodni ( w nocy, podczas snu, mąż zaobserwował, że ręka nie zatrzymuje się). Drżenie, na przestrzeni roku, pojawiało się już kilkakrotnie.
W związku z tymi dolegliwościami były prowadzone różne badania. Miałam pobierany płyn mózgowo- rdzeniowy do badania, MRI głowy, EEG.
Lekarze rozkładają ręce, kilka razy usłyszałam, że mam typowe objawy dla SM, tylko na razie nie widać tej choroby w obrazie badań. Czy to możliwe??
Błagam o pomoc, jestem już bezsilna, nie wiem co robić, jak funkcjonować dalej.

Informacje dodatkowe:

2004r. -zapalenie opon mózgowych

Lekarz:

Witam, na początek powiem, że w przypadku SM trudno mówić o typowych objawach bo poza kilkoma nie są one nigdy charakterystyczne i mogą równie dobrze pojawiać się w przypadku zupełnie innych chorób. Tak więc jeśli wyniki wykonywanych badań są w normie to widocznie nie ma Pani SM i nie można dopatrywać się tej choroby ponieważ Pani dolegliwości mogłyby jej towarzyszyć.
Natomiast proszę napisać jakie leki do tej pory były stosowane - czy leki przeciwbólowe pomagają?? czy rozważano opcję bólów migrenowych i stosowano leki na migrenę?? czy jest Pani osobą nerwową, ma stresujący tryb życia??

Użytkownik:

Witam,
bóle migrenowe były brane pod uwagę i zostały wykluczone.
Z natury jestem osobą bardzo spokojną, mam pracę, którą lubię, zdrowe dzieci, więc stresu nie mam na co dzień.
Do tej pory oprócz leków przeciwbólowych bez recepty stosowałam przez kilka lat systematycznie Depakine Chrono ( zlecona przez neurologa z Warszawy), Diwascan, Tramal, Ketonal, Cinie, Aulin... Było tegowięcej, ale na przestrzeni dwunastu lat,

Tagi publikacji: nawracające bóle głowy, drżenie ręki, zawroty, wymioty, zaburzenia równowagi

Lekarz:

Pierwsze na myśl przyszły mi właśnie migreny jako przyczyna tych dolegliwości, ale jeśli neurolodzy je wykluczyli to widocznie to nie jest to. Nie pisała Pani nic na temat badań obrazowych kręgosłupa - na przykład rezonansu, bo czasami takie bóle głowy i drętwienia kończyn towarzyszą zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa - głównie w odcinku szyjnym i można by było ewentualnie wykonać badanie w tym kierunku. Dodatkowo nie zapytałam Panią o diagnostykę w kierunku boreliozy - czy były wykonywane odpowiednie badania - jeśli nie to jest to z pewnością kolejna rzecz, którą należy sprawdzić. O podstawowych badaniach typu morfologia krwi, CRP, poziom glukozy, transaminazy, mocznik, kreatynina, TSH, czy pomiary ciśnień krwi nie pytam, bo z pewnością było to niejednokrotnie sprawdzane. Wreszcie jeżeli już naprawdę wszystko zostanie wykluczone to można zastanowić się nad konsultacją psychiatryczną, bo choć w Pani przypadku nic na to nie wskazuje to niejednokrotnie tego typu dolegliwości mają podłoże psychosomatyczne - na przykład w związku z nerwicą, czy dystymią i w ostateczności można również to wziąć pod uwagę. Przykro mi, że nie daje Pani jednoznacznej odpowiedzi, ale niestety nie jest to w tej sytuacji możliwe. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi