LekarzPomaga.pl - NIEMOŻNOŚĆ USTALENIA PRZYCZYNY PROBLEMÓW Z ZAWROTAMI GŁOWY

Układ nerwowy -mózg, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe

Niemożność ustalenia przyczyny problemów z zawrotami głowy

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witajcie.

Jako, że tradycyjne wizyty u lekarzy poszczególnych specjalności nie dają żadnego realnego rezultatu szukam gdzie się da i tak trafiłem tutaj.

Do rzeczy.
Mojej dziewczynie kręci się w głowie.
Zazwyczaj "cały czas lekko jej się kręci". Mówiąc cały czas mam na myśli całymi dniami. Tygodniami. Od lat. Bywają dni kiedy kręci się mocniej. Bywają też momenty (najczęściej podczas tych "drugich" dni), że kręci jej się bardzo mocno, zwykle nagle. Dochodzi do sytuacji w których musi usiąść, bądź przynajmniej złapać się czegoś, żeby określić pion, bo nie jest w stanie utrzymać równowagi. Kilka razy zawroty zaatakowały tak mocno, że po prostu się wywróciła.
Ustaliliśmy, że zawroty zazwyczaj nasilają się podczas wysiłku, szczególnie długotrwałego.
Zawroty pojawiają się za każdym razem kiedy zaburzona zostanie jej "pewna postawa". Zawiśnięcie na linie sprawia, że po opuszczeniu na ziemię nie jest w stanie stać. Kręty wjazd na parking w galerii sprawia, że po wyprostowaniu samochodu na górze zazwyczaj ma bardzo mocne zawroty. Hamująca, bądź "startująca" winda również może doprowadzić do takich odczuć.
Prawdopodobnie wpływ wysokości jest istotny - w górach zawroty przychodzą szybciej i są intensywniejsze.
Zawroty pojawiają się też podczas zmian temperatury/klimatu (przejście z zimnego do ciepłego i odwrotnie).
Wiejący wiatr powoduje bardzo silne zawroty - czasami wystarcza otwarcie drzwi na klatce schodowej i podmuch do środka, aby zwroty pojawiły się. Nie wspominając o odczuciach wiatru np. na granii w górach.
Najmocniej i najczęściej zawroty nasilają się w dni gdy organizm jest przemęczony (głównie powodowanego przez małą ilość snu).


Robiliśmy już szereg badań, konsultowaliśmy się z lekarzami wielu specjalizacji i jak dotąd niewiele.
Tomograf głowy ok, rezonans głowy ok, ekg ok, ekg holter ok, badanie błędnika ok, dopler szyi wykazał mały przekrój jednej z tętnic, podczas wielu badań okazało się, że ma niedobór witaminy D, oraz chorobę Hashimoto - na co obecnie leczy się u endokrynologa, jednak ten również wykluczył wpływ powyższych na zawroty. Pełna morfologia (2 miesiące temu) jest OK, poza wspomnianym wit. D i TSH.

Proszę o pomoc - co jeszcze warto sprawdzić?

Informacje dodatkowe:

Leki:
- Euthyrox od 18.11.2015
- YAZ październik-grudzień - obecnie zaprzestaliśmy ze względu na wątpliwości czy nie pogarsza stanu
- Witamina D (suplement) od października, od 18.11 Vigantoletten 1000 3x dziennie

Daty:
- zawroty zaczęły się ok 6 lat temu, ale były rzadkie i słabe
- nasilenie do postaci opisane powyżej nastąpiło ok roku-półtorej temu

Przebyte:
- ok 5-6 lat temu miała niski progesteron i była leczona luteiną i... czymś na "d"

W najbliższym czasie będziemy powtarzać badania hormonów tarczycy (60 dni od rozpoczęci leczenia mija za 9 dni), wit. D (j.w.) oraz VNG (ostatnie było kilka lat temu przed nasileniem zawrotów do takiego stopnia jak teraz, jakkolwiek zawroty były i przyczyna błędnikowa została wykluczona).

Tagi publikacji: zawroty głowy, kręcenie w głowie, badania obrazowe głowy, błędnik, równowaga

Lekarz:

Witam, niestety niewiele tutaj jestem w stanie powiedzieć, bo z tego co Pan napisał diagnostyka była bardzo szeroka i większość możliwych przyczyn chorobowych zostało wykluczone.
W pierwszej kolejności wyklucza się przyczyny neurologiczne i tutaj poza badaniem fizykalnym przez neurologa zaleca się badania obrazowe głowy (tomografia i/lub rezonans) oraz badanie angiograficzne (ocena naczyń mózgowych w angio-MR lub angio-KT), USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych, ewentualnie dodatkowo badanie EEG. Następnie wskazana jest konsultacja z otolaryngologiem i badania dodatkowe: słuchu (audiometria tonalna, słuchowe potencjały wywołane) - narząd równowagi niejako współistnieje z narządem słuchu więc często przy uszkodzeniu jednego dochodzi do uszkodzenia drugiego, oraz badania narządu równowagi - głównie VNG wraz z wykonywaniem testów obrotowych i kalorycznych, ewentualnie posturografia (inna obiektywna metoda oceny narządu równowagi). Dodatkowo warto jest wykonać badanie KT kości skroniowych (pozwala to na wykluczenie nieprawidłowości budowy narządu słuchu i równowagi). Jeżeli neurolog i laryngolog po wykonaniu tych badań niczego nie stwierdzą to pozostaje jeszcze wykluczenie przyczyny kardiologicznej poprzez wykonanie EKG Holter, próby wysiłkowej (zwłaszcza jeżeli zawroty nasilają się przy wysiłku), oraz echo serca (dodatkowo przez jakiś czas należy monitorować ciśnienie zwłaszcza w trakcie zawrotów głowy)
Taki zestaw badań wraz z podstawowymi badaniami krwi i moczu (morfologia, elektrolity, glukoza, transaminazy, mocznik, kreatynina, TSH) pozwala wykluczyć przyczyny chorobowe zawrotów głowy i niestety nic więcej w tym kierunku nie da się zrobić. Jeżeli wszystkie te badania wyszły lub wyjdą prawidłowo to sugeruję jeszcze konsultację z psychologiem i lub psychiatrą, ponieważ niekiedy zawroty głowy mają podłoże psychogenne (są objawem psychosomatycznym). Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi