Podejrzenie naczyniaka żylnego lewej półkuli móżdżku
Dzień dobry,
mam następujące pytanie. W 2014 roku miałam wykonywane badanie MR głowy (bez angio, bez kontrastu) cały opis jest prawidłowy poza takim fragmentem: "Podejrzenie niewielkiego naczyniaka żylnego w lewej półkuli móżdżku do ponownej oceny". Wykonałam zatem kolejne badanie i było to ANGIO-MR(bez kontrastu), wynik badania następujący (to badanie było wykonane tydzień po pierwszym): "Malformacji naczyniowych ani tętniaków nie stwierdza się. W uzupełniającym badaniu MR głowy uwidoczniono: Półkule mózgu i móźdżku bez ognisk patologicznych. Pień mózgu prawidłowy. Przestrzenie przymózgowe w normie". W tym roku 2018 postanowiłam wykonać badanie angio jeszcze raz i wynik również podobny: W odcinku śródczaszkowym nie stwierdza się tętniaków i innych malformacji naczyniowych".
Moje pytania:
1) Czy badanie angio MR jest w stanie wykluczyć naczyniaka? Czy powinno być wykonane badanie MR głowy bez angio ale z kontrastem?
2) Czy ostatecznie te badania, które posiadam wykluczają obecność naczyniaka móżdżku?
P.s pierwsze badanie było wykonane w celach profilaktycznych bez wskazań medycznych
Tagi publikacji: naczyniak żylny, półkula móżdżku, mózg, malformacja, angio
Badanie angio MR jest badaniem które polega na pobraniu kontrastu donaczyniowo uwidaczniając tym samym strukturę naczyń krwionośnych. Zapewne w takim celu była konieczna weryfikacja angio MR ponieważ w zwykłym rezonansie nie widać naczyń krwionośnych. Skoro badanie to wykluczyło obecność tętniaka czy też malformacji naczyniowej tzn że ich nie ma. W badaniu MR bez angio mógł być to tzw artefakt. Na pewno jest to do kontroli za jakiś rok myślę pod warunkiem braku jakichkolwiek objawów