LekarzPomaga.pl - REZONANS ODCINKA LĘDŹWIOWEGO KRĘGOSŁUPA

Układ nerwowy -mózg, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe

Rezonans odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Odpowiedzi udzielił:
lek. Paweł Międzybrocki

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z neurologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Posiadam taki opis RM 3 odcinków:
Wykonano jednofazowe badanie MR odcinka lędźwiowego kręgosłupa w obrazach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Lordoza spłycona. Wysokości trzonów kręgów prawidłowe. Na poziomach L1/L2, L2/L3, L4/L5 oraz L5/S1 obniżenie wysokości przestrzeni mk spowodowane dehydratacją krążków mk. Zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgów lędźwiowych. Wielopoziomowo widoczne są niewielkie przepukliny dotrzonowe. Na poziomie L1/L2 tylna wypuklina krążka mk w niewielkim stopniu modelująca worek oponowy. Na poziomie L4/L5 tylna wypuklina krążka mk z centralną pjm modelująca worek oponowy i obustronnie wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach międzykręgowych zwężająca otwory mk, bez cech ucisku nn. rdzeniowych. Na poziomie L5/S1 zmyk ku tyłowi szer. do 5mm, tylna wypuklina krążka mk z centralną pjm modelująca worek oponowy oraz korzenie nn. rdzeniowych S1 w zachyłkach bocznych kanału kręgowego ( silniej lewego) i obustronnie wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach międzykręgowych zwężająca otwory mk, bez cech ucisku nn. rdzeniowych L5 w otworach mk.

Wykonano jednofazowe badanie MR odcinka piersiowego kręgosłupa w obrazach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych. Kyfoza piersiowa nieco pogłębiona. Prawoboczne skrzywienie objętego zakresem badania odcinka kręgosłupa. Wysokości trzonów kręgów prawidłowe. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów kręgów piersiowych. Na poziomach od Th3/Th4 do Th10/Th11 obniżenie wysokości przestrzeni mk spowodowane dehydratacją krążków mk z towarzyszącymi niewielkim okołoblaszkowymi zmianami typu Modic I przy przednich krawędziach trzonów. Przepukliny dotrzonowe kręgów Th3, Th6 i Th7. Na poziomie Th3/Th4 tylna centralna pjm u modelująca worek oponowy. Na poziomie Th4/Th5 tylna centralna pjm modelująca worek oponowy. Na poziomie Th6/Th7 tylna centralno-lewoboczna pjm w niewielkim stopniu modelująca rdzeń kręgowy. Na poziomie Th8/Th9 tylna prawoboczna pjm modelująca worek oponowy. Na poziomie Th9/Th10 tylna prawoboczna pjm modelująca worek oponowy. Poza tym zarysy kanału kręgowego w odcinku piersiowym gładkie, otwory mk bez istotnych zwężeń.

Wykonano jednofazowe badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa w obrazach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Lordoza znacznie spłycona. Wysokości trzonów kręgów prawidłowe. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów kręgów. Na poziomie C5/C6 zmiany zwyrodnieniowe w stawach unkowertebralnych zwężają otwory mk z cechami modelowania prawego n. rdzeniowego C6. Na poziomie C6/C7 zmiany zwyrodnieniowe w stawach unkowertebralnych zwężają otwory mk z cechami modelowania prawego n. rdzeniowego C7. Na poziomie C7/Th1 osteofity n akrawędziach trzonów kręgów zwężają prawy otwór mk, bez cech ucisku/modelowania n. rdzeniowego. Zarysy kanału kręgowego w odcinku szyjnym gładkie.

Lekarz:

Wyniki badania wskazują na wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe. Biorąc pod uwagę Pana wiek (1991r.) jest Pan osobą młodą i problemem zastanawiającym jest fakt dlaczego u tak młodej osoby doszło do takich zmian. Jakie ma Pan dolegliwości ? Czy w ogóle ma Pan dolegliwości ? czy ćwiczy Pan na siłowni ? Ciężka praca fizyczna ?

Użytkownik:

Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego z promieniowaniem do kończyn dolnych, aż do stóp w szczególności lewa noga. W przeciągu ostatnich 3 tyg. ból nie ustępuje, nasila się. Problemy w wstawaniem z łóżka, przewróceniem się na bok, chodzeniem, wstawaniem z krzesła. Szyjny z bólami głowy. Nie ćwiczę na siłowni nie podnoszę żadnych ciężkich rzeczy do 26 roku życia studiowałem, a od roku wykonuję lekką pracę biurową.

Tagi publikacji: Rezonans odcinka lędźwiowego kręgosłupa, kręgosłup, lordoza spłycona, otyłość, zwyrodnienie kręgosłupa

Lekarz:

Podejrzewam zatem że może to być efekt skłonności genetycznych być może innych obciążeń np otyłości, trybu życia. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego celem leczenia przeciwbólowego i przeciwzapalnego oraz o otrzymanie skierowania do poradni neurologicznej ewentualnie neurochirurgicznej w trybie pilnym.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi