Rezonans odcinka lędźwiowego kręgosłupa
Posiadam taki opis RM 3 odcinków:
Wykonano jednofazowe badanie MR odcinka lędźwiowego kręgosłupa w obrazach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Lordoza spłycona. Wysokości trzonów kręgów prawidłowe. Na poziomach L1/L2, L2/L3, L4/L5 oraz L5/S1 obniżenie wysokości przestrzeni mk spowodowane dehydratacją krążków mk. Zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgów lędźwiowych. Wielopoziomowo widoczne są niewielkie przepukliny dotrzonowe. Na poziomie L1/L2 tylna wypuklina krążka mk w niewielkim stopniu modelująca worek oponowy. Na poziomie L4/L5 tylna wypuklina krążka mk z centralną pjm modelująca worek oponowy i obustronnie wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach międzykręgowych zwężająca otwory mk, bez cech ucisku nn. rdzeniowych. Na poziomie L5/S1 zmyk ku tyłowi szer. do 5mm, tylna wypuklina krążka mk z centralną pjm modelująca worek oponowy oraz korzenie nn. rdzeniowych S1 w zachyłkach bocznych kanału kręgowego ( silniej lewego) i obustronnie wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach międzykręgowych zwężająca otwory mk, bez cech ucisku nn. rdzeniowych L5 w otworach mk.
Wykonano jednofazowe badanie MR odcinka piersiowego kręgosłupa w obrazach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych. Kyfoza piersiowa nieco pogłębiona. Prawoboczne skrzywienie objętego zakresem badania odcinka kręgosłupa. Wysokości trzonów kręgów prawidłowe. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów kręgów piersiowych. Na poziomach od Th3/Th4 do Th10/Th11 obniżenie wysokości przestrzeni mk spowodowane dehydratacją krążków mk z towarzyszącymi niewielkim okołoblaszkowymi zmianami typu Modic I przy przednich krawędziach trzonów. Przepukliny dotrzonowe kręgów Th3, Th6 i Th7. Na poziomie Th3/Th4 tylna centralna pjm u modelująca worek oponowy. Na poziomie Th4/Th5 tylna centralna pjm modelująca worek oponowy. Na poziomie Th6/Th7 tylna centralno-lewoboczna pjm w niewielkim stopniu modelująca rdzeń kręgowy. Na poziomie Th8/Th9 tylna prawoboczna pjm modelująca worek oponowy. Na poziomie Th9/Th10 tylna prawoboczna pjm modelująca worek oponowy. Poza tym zarysy kanału kręgowego w odcinku piersiowym gładkie, otwory mk bez istotnych zwężeń.
Wykonano jednofazowe badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa w obrazach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Lordoza znacznie spłycona. Wysokości trzonów kręgów prawidłowe. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów kręgów. Na poziomie C5/C6 zmiany zwyrodnieniowe w stawach unkowertebralnych zwężają otwory mk z cechami modelowania prawego n. rdzeniowego C6. Na poziomie C6/C7 zmiany zwyrodnieniowe w stawach unkowertebralnych zwężają otwory mk z cechami modelowania prawego n. rdzeniowego C7. Na poziomie C7/Th1 osteofity n akrawędziach trzonów kręgów zwężają prawy otwór mk, bez cech ucisku/modelowania n. rdzeniowego. Zarysy kanału kręgowego w odcinku szyjnym gładkie.
Wyniki badania wskazują na wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe. Biorąc pod uwagę Pana wiek (1991r.) jest Pan osobą młodą i problemem zastanawiającym jest fakt dlaczego u tak młodej osoby doszło do takich zmian. Jakie ma Pan dolegliwości ? Czy w ogóle ma Pan dolegliwości ? czy ćwiczy Pan na siłowni ? Ciężka praca fizyczna ?
Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego z promieniowaniem do kończyn dolnych, aż do stóp w szczególności lewa noga. W przeciągu ostatnich 3 tyg. ból nie ustępuje, nasila się. Problemy w wstawaniem z łóżka, przewróceniem się na bok, chodzeniem, wstawaniem z krzesła. Szyjny z bólami głowy. Nie ćwiczę na siłowni nie podnoszę żadnych ciężkich rzeczy do 26 roku życia studiowałem, a od roku wykonuję lekką pracę biurową.
Tagi publikacji: Rezonans odcinka lędźwiowego kręgosłupa, kręgosłup, lordoza spłycona, otyłość, zwyrodnienie kręgosłupa
Podejrzewam zatem że może to być efekt skłonności genetycznych być może innych obciążeń np otyłości, trybu życia. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego celem leczenia przeciwbólowego i przeciwzapalnego oraz o otrzymanie skierowania do poradni neurologicznej ewentualnie neurochirurgicznej w trybie pilnym.