LekarzPomaga.pl - TK KRĘGOSŁUPA, ZMIANY ZWYRODNIENIOWE W STAWACH MIĘDZYKRĘGOWYCH

Układ nerwowy -mózg, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe

TK Kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień Dobry,
Bardzo proszę o interpretację wyniku TK-krg. L-S bez kontrastu oraz informację jakie dalsze kroki powinienem podjąć jeśli chodzi o leczenie. Odczuwam ból po prawej stronie pleców co najmniej od 6 miesięcy. Neurolog zlecił mi badanie TK. Teraz czekam na rehabilitację. Jestem zapisany na lutego 2019r.
Opis badania: Rozpoznanie: G54 zaburzenia korzeni i splotów nerwowych, na poziomie krążków międzykręgowych: L1-L2 obniżony, szerokopodstawna wypuklina z kompresją worka oponowego, L5-S1 wypuklina lateralizująca na lewo z kompresją korzeni nerwowych, w otworze międzykręgowym L4-L5 po str. L widoczne zmiany o charakterze fenomen vacum, zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych na wszystkich badanych poziomach, w nasadzie łuku tylnego P i w trzonie kręgu L2 sklerotyczna zmiana o wym. 16,5x10mm- insula compacta?-zmiana wymaga okresowej kontroli w badaniu TK-wskazana wysoka czujność onkologiczna.

Informacje dodatkowe:

7-krotne znieczulenie miejscowe w kręgosłup(operacje prawej nogi). Noga jest obecnie 3 cm krótsza.
W 2001 roku wykonywano mikrochirurgię laserów krtani- rozpoznanie leukoplakia laryngis, hypertonia arterialis. Na stałe przyjmowane leki od nadciśnienie.

Tagi publikacji: zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych, kręgosłup, rehabilitacja, przepukliny, zwyrodnienie kręgosłupa, krótsza noga

Lekarz:

Witam serdecznie, badanie TK uwidoczniło zmiany zwyrodnieniowe, wypukliny (określane również jako przepukliny) krążków międzykręgowych oraz zmianę podejrzaną o insula compacta, stanowiącą ognisko zagęszczenia struktury kostnej, która wymaga okresowej kontroli zgodnie z zaleceniem radiologa. Jeśli chodzi o wypukliny, powstają one wówczas, gdy jądro miażdżyste ulega przemieszczeniu w kierunku tylno-bocznym lub tylnym, co powoduje ucisk na worek oponowy (otacza rdzeń kręgowy oraz nerwy rdzeniowe i ma za zadanie stworzenie odpowiedniego środowiska oraz ochronę tych struktur przed niewielkimi urazami i przeciążeniami) lub korzenie nerwowe. W konsekwencji prowadzi to do upośledzenia funkcji włókien nerwowych i powstania charakterystycznych objawów takich jak m.in.: ból ( jest to najczęstszy symptom, zazwyczaj promieniuje z okolicy lędźwiowej do kończyny dolnej), osłabienie mięśni czy zaburzenia czucia. W Pana przypadku, występujące objawy związane są prawdopodobnie z tymi nieprawidłowościami. W terapii tego typu zmian stosuje się następujące metody: początkowo leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zabiegi fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne oraz leczenie operacyjne. Wynik badania TK powinien obejrzeć i zinterpretować lekarz, który to badanie zlecał, ponadto sugeruję również konsultację neurochirurgiczną. Konieczne jest przeprowadzenie badania przedmiotowego, sam opis badania to niestety za mało, decyzja co do dalszego postępowania uzależniona jest od stanu neurologicznego oraz zestawienia zmian opisywanych w tomografii ze stanem klinicznym chorego. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi