LekarzPomaga.pl - UDERZENIE W GŁOWĘ, A POTRZEBA DIAGNOSTYKI

Układ nerwowy -mózg, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe

Uderzenie w głowę, a potrzeba diagnostyki

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Jackowska

Specjalista medycyny rodzinnej oraz endokrynolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
dwa dni temu podczas prac remontowych w domu z niewielkiej odległości (około 70-80cm) spadła mi na głowę deska, uderzając w głowę. Rejon styku kości skroniowej i ciemieniowej. Uderzenie było średnio mocne.
Nie straciłem przytomności, ani mnie nie zamroczyło. Nie zostały przeciętne powłoki skóry. Pojawił się za to niewielki guz i bolesność w miejscu uderzenia. Nie obserwuje też u siebie niepokojących objawów (brak wymiotów, nudności, szumów, problemów ze wzrokiem.słuchem, równowagą, mową, szerokością źrenic, itd). Śpię normalnie. Dzień po tym zdarzeniu zacząłem jednak czytać o urazach głowy i możliwych powikłaniach, a biorąc pod uwagę moją nerwicę lękową zaobserwowałem u siebie lekki, uciskowy ból głowy po stronie uderzenia, który od wczoraj mnie trzyma. Znam ten rodzaj bólu, bo często mnie dotyka, gdy jestem zestresowany.
Czy Pani zdaniem jest tu potrzeba pogłębionej diagnostyki? TK?

Tagi publikacji: uderzenie w głowę, tk głowy, badanie głowy, krwiak na głowie, kość skroniowa

Lekarz:

Witam serdecznie
Jeżeli minęło 24 godziny od urazu i nie obserwuje Pan u siebie żadnych objawów. Zmniejsza to bardzo prawdopodobieństwo poważnego urazu. Uderzenia w obrębie kości skroniowej są bardzo niebezpieczne, ponieważ najczęściej dochodzi do uszkodzenia dość dużej tętnicy oponowej środkowej (która tam przebiega) i prowadzi to do niebezpiecznego dla życia krwiaka nadtwardówkowego, ale objawy pojawiają się dość szybko w przeciągu kilku godzin. Obszar kości Ciemieniowej i część kości czołowej zlokalizowane na górnej powierzchni głowy są miejscami mniej podanymi na urazy, dlatego prawdopodobnie nie ma się o co martwić. Aczkowiek nigdy nie mamy takiej pewności, ponieważ tak jak Pan napisał w przypadku krwawienia żylnego objawy obserwujemy zwykle w ciagu kilku dni. A więc wydaje się, że nie ma na razie potrzeby pilnej diagnostyki, ale jeżeli zauważyłby Pan u siebie jakiekolwiek niepokojące dolegliwości należy wykonać takie badania.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi