LekarzPomaga.pl - CZY WZMOCNIĆ ORGANIZM PO CHEMIOTERAPII?

Choroby nowotworowe

Czy wzmocnić organizm po chemioterapii?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie,
Chciałabym się dowiedzieć co można spożywać po chemioterapii,aby wzmocnić organizm.
Moja mama przeszła 6 cykli chemioterapii i jest bardzo osłabiona.Wspomnę że jest to nowotwór złośliwy płuc z przerzutami do wątroby. Niestety chemioterapia nie poskutkowała,tylko osłabiła organizm.
Nie może jeść pokarmów które wcześniej spożywała, tylko lekkostrawne, nie smażone, bo wiadomo że wątroba daje znaki. Zależy mi bardzo aby tak nie cierpiała z bólu.
Co najlepiej można stosować aby wspomóc wątrobę i wzmocnić organizm?
Wspomnę że mama spożywa Nutridrinki protein,ale dopiero od paru dni, podobno wzmacniają organizm i czy Nutramil jest dobrym proszkiem na wzmocnienie?

Bardzo proszę o odpowiedź

Serdecznie pozdrawiam

Edyta

Tagi publikacji: chemioterapia, nowotwór złośliwy, wzmocnienie organizmy po chemiotereapi, wyniszczanie organizmu

Lekarz:

Witam, z pewności organizm jest wyczerpany po chemioterapii, ale trzeba też pamiętać, że sama choroba nowotworowa przyczynia się i będzie przyczyniała się nadal do stopniowego wyniszczenia organizmu niezależnie od stosowanej diety i jej suplementów. Oczywiście powinno się stosować wysokokaloryczne skondensowane preparaty, które odżywią i wzmocnią organizm i są to właśnie produkty z serii Nutridrink (nie tylko proteinowe ale również inne) - przeznaczone są one do żywienia pacjentów przewlekle chorych, z chorobami nowotworowymi, takich jak Pani mama. Również Nutramil jest mieszanką wieloskładnikową, która może stanowić uzupełnienie diety pacjenta. Oczywiście nie należy stosować wszystkich tych preparatów naraz - na każdym z nich jest napisany dokładny skład, wartość energetyczna i procent dziennego zapotrzebowania na dany składnik i trzeba takie uzupełnienie diety dokładnie zbilansować. Najlepiej, żeby dawkowanie ustalił lekarz prowadzący leczenie mamy. Niestety nic innego doradzić Pani nie umiem, ale jeżeli chodzi o kwestie żywienia to to powinno na razie wystarczyć. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi